Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Diabetologia w opiece koordynowanej

18/1/2024

 
Picture
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z e-bookiem “Porady edukacyjne i porady dietetyczne realizowane w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach świadczenia opieki koordynowanej“.

Wprowadzenie opieki koordynowanej niesie ze sobą nowe możliwości diagnostyczno-terapeutyczne w opiece nad pacjentami z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą i stanami przedcukrzycowymi. Oprócz dostępu do dodatkowych badań i konsultacji specjalistycznych, pacjenci zyskali możliwość skorzystania w ciągu roku z 6 porad edukacyjnych prowadzonych przez lekarza lub pielęgniarkę i 3 porad dietetycznych realizowanych przez wykwalifikowanych dietetyków.

Poniższy ebook stanowi zbiór najważniejszych informacji dotyczących przeprowadzania porad edukacyjnych i dietetycznych u pacjentów z cukrzycą zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Dzięki poradnikowi dowiecie się Państwo m.in. w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić porady w ramach opieki koordynowanej, jakie elementy podczas wizyty pacjenta należy ocenić oraz jak monitorować efekty prowadzonych działań.

W opracowaniu znajdziecie Państwo także aż 40 załączników, w tym dzienniczki dla pacjentów, listy kontrolne, kwestionariusze do oceny stanu i wiedzy pacjenta oraz wiele innych, przydatnych materiałów w opiece nad chorym z cukrzycą.

Poradnik powstał we współpracy Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a wśród jego autorów znaleźli się polscy eksperci w dziedzinie medycyny rodzinnej, w szczególności w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego i rodzinnego oraz żywienia człowieka.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z e-bookiem i korzystania z zawartych w nim informacji i materiałów w codziennej praktyce.

Link do e-booka https://ptmr.info.pl/diabetologia-w-opiece-koordynowanej-ebook/





​

Pozytywna dyscyplina - zalecenia konsultantów w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

14/11/2023

 
W bieżącym roku przypada trzeci i ostatni rok cyklu 2021-23, którego tematem przewodnim ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną jest dostęp do opieki diabetologicznej. Tegoroczna kampania koncentruje się na znaczeniu świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. Ważne jest też podkreślenie wpływu powikłań cukrzycowych oraz dostępu do edukacji i opieki medycznej celem zapewnienia właściwego leczenia i zarządzania chorobą.

1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. W wielu przypadkach cukrzycę typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub im zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowych nawyków. Jeśli cukrzyca nie zostanie wcześnie wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu powikłań. Dla osób narażonych na zachorowanie, wiedza o ryzyku i o tym, co z nim zrobić, jest ważna dla profilaktyki, wczesnej diagnozy i właściwego leczenia. Dla osób z cukrzycą świadomość i dostęp do właściwej edukacji oraz najlepszych leków i narzędzi wspierających opiekę ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia lub zapobiegania powikłaniom. Dla pracowników ochrony zdrowia dostęp do odpowiednich szkoleń i zasobów jest niezbędny celem wczesnego wykrywania cukrzycy i jej powikłań oraz zapewnienia pacjentom najlepszej możliwej opieki.

​Konsultant krajowy z konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego przygotowali dwa plakaty dotyczące tegorocznego hasła kampanii Światowego Dnia Cukrzycy „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. 

​
Picture
Picture
Pobierz: 
plakat 1.jpg
File Size: 2247 kb
File Type: jpg
Download File

plakat 2.jpg
File Size: 476 kb
File Type: jpg
Download File

Wirtualna Konferencja z okazji Światowego Dnia Cukrzycy już 18 listopada!

9/11/2023

 
Picture
Zapraszamy na 4. Wirtualną Konferencją mojacukrzyca.org. Wydarzenie organizowane jest już po raz czwarty – w pełni zdalnie. Tegoroczne hasło Konferencji organizowanej przez portal mojacukrzyca.org brzmi „Zdrowy rozsądek w cukrzycy”. Od godziny 10.00 do godz. 17.00, w sobotę 18 listopada, odbędzie się to wydarzenie w trybie całkowicie zdalnym. Konferencja będzie transmitowana w serwisie YouTube. Dostęp do transmisji jest bezpłatny dla wszystkich, ale konieczna jest rejestracja do czego gorąco namawiamy. Dodatkowo wszyscy zarejestrowani użytkownicy będą mogli wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami!

4. Wirtualna Konferencja mojacukrzyca.org składać się będzie z wykładów eksperckich wraz z sesją na pytania i odpowiedzi. W programie także, równie ciekawe, inne formy przekazywania treści edukacyjnych. W tym roku nie planujemy dzielić wydarzenia na dwie części. Organizatorzy wszystko chcą zamknąć w jednym, ciągłym streamingu, który planowo potrwa maksymalnie do siedmiu godzin.

Podczas wydarzenia poruszone będą aktualne zagadnienia diabetologiczne, tj. zdrowy rozsądek w psychodiabetologii, doświadczenia użytkowników system pętli zamkniętej, praktyczne aspekty korzystania z długoterminowego systemu ciągłego monitorowania glikami, nowości związane z Libre, rozwiązania dla czystej i zdrowej skóry, zdrowy rozsądek w codziennym odżywianiu osób z cukrzycą, zrozumieć emocje – wsparcie psychologa, codzienność i wysiłek fizyczny z nowoczesną pompą insulinową. Przewidziano także wykład znanego psychologa Jacka Walkiewicza o „pełnej MOCY z cukrzycą”.

Konferencja skierowana jest do wszystkich pacjentów z cukrzycą, zarówno z typem 1 oraz typem 2, rodziców i opiekunów dzieci z cukrzycą, rodziny, znajomych i wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. Do udziału zapraszamy także lekarzy, diabetologów, studentów medycyny, którzy chcą zobaczyć cukrzycę okiem diabetyka. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystarczy tylko się zarejestrować podając imię i nazwisko oraz swój adres e-mail. Tylko zarejestrowane osoby otrzymają e-maila wraz z linkiem do transmisji na żywo. Dodatkowo w formularzu można wpisać numer telefonu, na który przed konferencją otrzymasz smsa z przypomnieniem o tym wydarzeniu.
Wszystkie zarejestrowane osoby, które wypełniły bądź wypełnią formularz rejestracyjny będą mogły wziąć udział w konkursie podczas 4. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org i powalczyć o atrakcyjne nagrody!
Zapisz się już dzisiaj, znaj ryzyko i bądź odpowiedzialny!
​

ZAPISY www.mojacukrzyca.org/konferencja
PROGRAM https://www.mojacukrzyca.org/download/download.php?id=923
WYDARZENIE https://www.facebook.com/events/235295069267979


XVII Konferencja PFED „Edukacja na karuzeli życia” - podsumowanie

31/10/2023

 
Picture
Doroczna Konferencja Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii odbyła się 17 czerwca 2023 r. pod hasłem „Edukacja diabetologiczna na karuzeli życia”. Zebraliśmy szereg materiałów, dzięki którym możemy przypomnieć sobie ten owocny czas. Załączamy szczegółowe relacje z wydarzenia, graficzne podsumowanie oraz przedstawiamy Wam e-plakaty z sesji plakatowej Rollercoaster. 


​Wprowadzenie do konferencji - Dom Strachów:
Wstęp do konferencji - Dom Strachów
File Size: 283 kb
File Type: docx
Download File

 „Strzelnica” - Różnorodność działań podejmowanych w edukacji diabetologicznej:
Strzelnica
File Size: 198 kb
File Type: docx
Download File

"Diabelski Młyn" - Sesja Partnerów:
Diabelski Młyn
File Size: 307 kb
File Type: docx
Download File

E-plakaty z sesji plakatowej Rollercoaster:
Sesja plakatowa
File Size: 1484 kb
File Type: pdf
Download File

Podsumowanie:
graficzne podsumowanie konferencji PFED
File Size: 1829 kb
File Type: pdf
Download File

Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny

27/9/2023

 
Picture
Tematem przewodnim ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) na lata 2021-2023 jest dostęp do opieki diabetologicznej. W tym roku kampania koncentruje się na znaczeniu świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w zapobieganiu chorobie bądź opóźnieniu jej wystąpienia.  Ważne jest też zwrócenie uwagi na powikłania w cukrzycy oraz dostęp do edukacji i opieki medycznej żeby  zapewnić właściwe leczenie i zarządzania chorobą.

Fakty i liczby dotyczące cukrzycy pokazują rosnące globalne obciążenie poszczególnych osób, rodzin i krajów. Atlas cukrzycy IDF (2021) podaje, że 10,5% dorosłej populacji (20–79 lat) choruje na cukrzycę, a prawie połowa nie jest świadoma, że ​​żyje z tą chorobą. Prognozy IDF wskazują, że do roku 2045 1 na 8 dorosłych, czyli około 783 miliony, będzie cierpiał na cukrzycę, co stanowi wzrost o 46%. 

Ponad 90% osób chorych na cukrzycę cierpi na cukrzycę typu 2, na którą wpływają czynniki społeczno-ekonomiczne, demograficzne, środowiskowe i genetyczne. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do wzrostu zachorowalności na cukrzycę typu 2 należą: urbanizacja, starzejąca się populacja, zmniejszający się poziom aktywności fizycznej, coraz częstsze występowanie nadwagi i otyłości. 

W wielu przypadkach cukrzycę typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub im zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowych nawyków. Dla osób z cukrzycą świadomość i dostęp do właściwej edukacji oraz najlepszych leków i narzędzi wspierających opiekę ma kluczowe znaczenie. Dla pracowników ochrony zdrowia dostęp do odpowiednich szkoleń i zasobów jest niezbędny celem wczesnego wykrywania cukrzycy i jej powikłań oraz zapewnienia pacjentom najlepszej możliwej opieki.

Hasło tegorocznej kampanii brzmi: Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny
IDF Rozpoczął kampanię 90-dniowym odliczaniem do 14 listopada. Odliczanie będzie promować kluczowe przesłania kampanii i mieć na celu zwrócenie uwagi na działania organizowane na całym świecie, które promują zdrowe nawyki opóźniające lub zapobiegające cukrzycy typu 2 oraz wspierające osoby żyjące z cukrzycą w leczeniu.

Więcej na stronie:
​ https://diabetyk.org.pl/cukrzyca-znaj-ryzyko-badz-odpowiedzialny-haslo-swiatowego-dnia-cukrzycy/

https://idf.org/news/90-days-to-world-diabetes-day/

Kampania Dłuższe Życie z Cukrzycą

21/8/2023

 
W ramach kampanii Dłuższe Życie z Cukrzycą na stronie kampanii w zakładce Dla Pacjenta PFED radzi, możecie Państwo zapoznać się z e-bookiem dwanaście ważnych pytań i dwanaście cennych odpowiedzi. Dostępne też są artykuły, umieszczane co miesiąc. W ramach cyklu artykułów co miesiąc są publikowane praktyczne wskazówki i ciekawe informacje dla chorych na cukrzycę. Link do strony kampanii Dłuższe Życie z Cukrzycą https://dluzszezyciezcukrzyca.pl/dla-pacjenta/pfed-radzi/

Na stronę kampanii możecie też Państwo bezpośrednio wejść z banneru kampanii umieszczonego na stronie PFED. Życzymy ciekawej edukacji z pacjentami.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ustanowiła 14 sierpnia Światowym Dniem Profilaktyki Cukrzycy

14/8/2023

 
Publikacja pt. „IDF Diabetes Atlas” szacuje, że ponad pół miliarda ludzi (537 milionów) na całym świecie ma cukrzycę. Spośród nich blisko połowa (44%; 240 milionów) nie została jeszcze zdiagnozowana, co naraża ich na zwiększone ryzyko zagrażających życiu powikłań. Szacuje się, że kolejne 541 milionów dorosłych na całym świecie ma stan przedcukrzycowy. Podczas gdy u niektórych z tych osób stężenie  glukozy we krwi powróci do normy, u innych tak się nie stanie i rozwiną oni cukrzycę typu 2.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę osób z podwyższonym poziomem glukozy we krwi na całym świecie i związane z tym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, IDF zadecydowało o ustanowieniu Światowego Dnia Profilaktyki Cukrzycy.
Zarząd IDF podjął decyzję o obchodzeniu tego dnia co roku 14 sierpnia, począwszy od 2023 roku
. Inspiracją dla tej decyzji był sukces kampanii „Pokonaj cukrzycę” wdrożonej w Indiach, która odbyła się 14 sierpnia ubiegłego roku.
Światowy Dzień Profilaktyki Cukrzycy będzie obchodzony dokładnie trzy miesiące przed Światowym Dniem Cukrzycy. Tydzień zawierający datę 14 sierpnia zostanie ogłoszony „Tygodniem Profilaktyki Cukrzycy”.

Celem Światowego Dnia Profilaktyki Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat podwyższonego poziomu glukozy jako czynnika ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zmotywowanie osób ze stanem przedcukrzycowym do podjęcia działań w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Ustanowienie Światowego Dnia Profilaktyki Cukrzycy jako uznanego dnia w kalendarzu prawdopodobnie zajmie kilka lat. Dlatego IDF prosi wszystkich o wsparcie i zaangażowanie o czym pisało na stronie Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w maju.  https://diabetyk.org.pl/swiatowy-dzien-profilaktyki-cukrzycy/

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii (PFED) przygotowała 2 plakaty dotyczące profilaktyki cukrzycy. Plakaty są do pobrania i rozpowszechniania na stronie PFED. 
Plakat 1.pdf
File Size: 117 kb
File Type: pdf
Download File

Plakat 2.pdf
File Size: 118 kb
File Type: pdf
Download File

Zalecenia PFED 2023 już są

16/5/2023

 
Polska Federacja Edukacji w Diabetologii (PFED) od 2006 roku przygotowuje zalecenia w opiece diabetologicznej dla pielęgniarek/położnych pracujących z chorymi na cukrzycę. Zalecenia są rekomendowane przez konsultantów w dziedzinach pielęgniarstwa, pielęgniarstwa diabetologicznego, epidemiologicznego i położniczo-ginekologicznego oraz konsultanta w dziedzinie diabetologii i prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zalecenia są wynikiem pracy zespołu, w skład którego wchodzą pielęgniarki i położne z dużym doświadczeniem w zakresie opieki diabetologicznej, pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni wyższych kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Zalecenia w opiece diabetologicznej PFED na rok 2023 zaktualizowano w oparciu o aktualne doniesienia naukowe, kluczowe dla opieki rekomendacje wyszczególniono i przypisano im poziomy dowodów A, B, C lub E, zgodnie z systemem klasyfikacji dowodów zamieszczonym w tabeli 1.
​
Zaktualizowana wersja zaleceń została uzupełniona o procedurę oznaczenia stężenia ciał ketonowych we krwi włośniczkowej przy użyciu glukometru oraz oznaczenia stężenia ciał ketonowych i glukozy w moczu. Procedurę postępowania w przypadku wystąpienia hipoglikemii u chorego na cukrzycę poszerzono o instrukcję przygotowania i podania preparatu glukagon donosowo w postaci proszku. Niniejsze zalecenia są również odpowiedzią na wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie udzielania świadczeń z użyciem technologii teleinformatycznych w diabetologii oraz nowych terapii pacjentów.


Procedury diabetologiczne PFED 2023
File Size: 1650 kb
File Type: pdf
Download File

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Dnia Położnych

12/5/2023

 
Picture
Drogie Koleżanki i Koledzy,

jak wiele profesji, zawody pielęgniarki i położnej mają swoje dni w kalendarzu. Głównym celem takich zawodowych świąt jest przypomnienie społeczeństwu, czym zajmują się osoby pracujące w tych zawodach, docenienie ich wysiłku. Dni pielęgniarek i położnych przypadają w maju. Dzień Pielęgniarek jest obchodzony na całym świecie 12 maja . Został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1973 roku w rocznicę urodzin prekursorki i patronki zawodu, Florence Nightingale. Dzień Położnych to w Polsce 8 maja, ta data upamiętnia rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, więźniarki obozu Birkenau, w którym w czasie II wojny światowej przez dwa lata pomagała więźniarkom przy porodach.

Z okazji NASZYCH ŚWIĄT
życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom
zdrowia i pomyślności, spełnienia osobistych i rodzinnych marzeń,
jak najmniej trudnych chwil, satysfakcjonującego rozwiązywania problemów zawodowych, 
czasu dla siebie i najbliższych. 


W imieniu pacjentów dziękuję Wam za wzorową pracę w ochronie zdrowia, zaangażowanie i sumienne wykonywanie obowiązków oraz za profesjonalną i troskliwą opiekę nad każdym, kto pacjentem był, jest lub będzie.

Alicja Szewczyk
Prezes PFED
Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Życzenia - Wielkanoc 2023

9/4/2023

 
Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei,
czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.
Życzę , aby Święta Wielkanocne przyniosły radość,
pokój oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha! 
​
Radości z tradycji, umocnienia w wierze, bliskości rodzinnej i obfitych łask od Chrystusa Zmartwychwstałego 
życzy zespół PFED
Picture
<<Previous
Forward>>
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie