Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Dnia Położnych

11/5/2022

 
Obraz
Drogie Koleżanki i Koledzy,

jak wiele profesji, zawody pielęgniarki i położnej mają swoje dni w kalendarzu. Głównym celem takich zawodowych świąt jest przypomnienie społeczeństwu, czym zajmują się osoby pracujące w tych zawodach, docenienie ich wysiłku. Dni pielęgniarek i położnych przypadają w maju. Dzień Pielęgniarek jest obchodzony na całym świecie 12 maja . Został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1973 roku w rocznicę urodzin prekursorki i patronki zawodu, Florence Nightingale. Dzień Położnych to w Polsce 8 maja, ta data upamiętnia rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, więźniarki obozu Birkenau, w którym w czasie II wojny światowej przez dwa lata pomagała więźniarkom przy porodach.

Z okazji NASZYCH ŚWIĄT
życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom
zdrowia i pomyślności, spełnienia osobistych i rodzinnych marzeń,
jak najmniej trudnych chwil, satysfakcjonującego rozwiązywania problemów zawodowych, 
czasu dla siebie i najbliższych. 


W imieniu pacjentów dziękuję Wam za wzorową pracę w ochronie zdrowia, zaangażowanie i sumienne wykonywanie obowiązków oraz za profesjonalną i troskliwą opiekę nad każdym, kto pacjentem był, jest lub będzie.

Alicja Szewczyk
Prezes PFED
Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Laureaci Plebiscytu „Lekarz z Empatii”

30/3/2022

 
Obraz
29 marca 2022 r. poznaliśmy laureatów 1. edycji Plebiscytu na mistrzów komunikacji z pacjentami. Kapituła uhonorowała tytułem „Lekarza z Empatii” 56 lekarek i lekarzy z całej Polski.

Dlaczego empatia?
Z pogłębionej analizy opinii pacjentów o lekarzach w Polsce, wynika, że empatyczna postawa to cecha lekarza, jakiej oczekują i doceniają w sposób szczególny. To wnioski z autorskiego Raportu Specjalnego, przeprowadzonego w okresie czerwiec-sierpień 2021 na wybranych losowo 300 opiniach o lekarzach zamieszczonych w Internecie. Dane wskazują, że najwyższe noty w ocenie pacjentów otrzymują lekarze, którzy poza fachowym leczeniem zaoferują też „dobre słowo”. „Wysłuchał mnie”, „wszystko pięknie wytłumaczył”, „lekarka z wielkim sercem, dziękuję” - to tylko niektóre z wielu opinii, jakich wspólnym mianownikiem jest empatyczna postawa lekarza i dobra komunikacja z pacjentem.

Etapy Plebiscytu
56 laureatów tytułu „Lekarz z Empatii”, to lekarze i lekarki, którym udało się z sukcesem przejść przez dwuetapową procedurę Plebiscytu. W I etapie musieli zostać zauważeni i docenieni przez samych pacjentów, którzy zgłosili swoje kandydatury i napisali rekomendację uzasadniającą zgłoszenie. Do udziału w Plebiscycie zostało zgłoszonych 326 lekarzy. Ci z nich, którzy zdobyli 44 punkty i więcej, a także wyrazili chęć uczestnictwa w Plebiscycie, otrzymali status Nominowanego, tym samym przechodząc dalej. W II etapie do pracy przystąpiła Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele 23 czołowych organizacji pacjenckich i przedstawiciele mediów. Podczas obrad, które miały miejsce 7 i 8 marca, w formule otwartej dyskusji i jawnego glosowania wybranych zostało 56 Laureatów, którzy otrzymali tytuł „Lekarza z Empatii”.

Kim są tegoroczni Laureaci 
W gronie 56 Laureatów znalazło  się 29 kobiet i 27 mężczyzn. Pod kątem specjalizacji najliczniej reprezentowaną grupą są ginekolodzy i położnicy (22 Laureatów). 15 Laureatów to lekarze onkolodzy, a kolejną grupą są specjaliści chorób wewnętrznych (w tym w diabetologii): 9 Laureatów. Ponad połowa - 31 Laureatów – pracuje w Warszawie. Najkrótszy staż pracy Laureata to 4 lata, najdłuższy natomiast to 39 lat.
Pełną listę Laureatów, a także Raport Specjalny znaleźć można na stronie internetowej www.lekarzzempatii.pl.

O inicjatywie
Plebiscyt „Lekarz z Empatii” to pierwsza edycja autorskiego pomysłu pracowników Be Communications, którym firma postanowiła uczcić swój jubileusz 10 lat na rynku komunikacji i doradztwa strategicznego. Inicjatywa będzie kontynuowana w najbliższych latach.
Firma świadczy usługi w obszarze public relations, a szczególnym obszarem jej ekspertyzy jest edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w domenie publicznej. Dialog, relacja i skuteczna komunikacja to obszary, w których zespół firmy porusza się na co dzień, dlatego zna ich moc i znaczenie.
________________________
#lekarzzempatii jest oficjalnym hashtagiem Plebiscytu.
Partnerem projektu jest #imm Instytut Monitorowania Mediów, który w formule pro-bono zadbał o stały monitoring doniesień oraz dokumentację medialną Plebiscytu.

Materiały edukacyjne dla Ukraińców

30/3/2022

 
Informacje dotyczące materiałów edukacyjnych dla pacjentów z cukrzycą, przetłumaczone na jęz. ukraiński.
Całość informacji z dostępnymi linkami do materiałów edukacyjnych w cukrzycy   będzie zamieszczana regularnie  na stronie internetowej Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii  www.pfed.org.pl
Poniżej linki do pierwszych przetłumaczonych materiałów www.surl.sanofi.com
Nowa zakładka w języku ukraińskim na stronie www.poznajcukrzyce.pl
https://www.diabetes.ascensia.pl/Materialy-edukacyjne/
​

W zakładce dostępne są materiały edukacyjne z podziałem na:
- Cukrzycę typu 1 -  a w niej edukacyjna książeczka dla dzieci do pobrania (link udostępniony przez Stowarzyszenie ukraińskie)
- Cukrzycę typu 2 -  dostępne dwa nasze materiały o samokontroli & stopie cukrzycowej oraz aktywności fizycznej ( przetłumaczone centralnie)

W książeczce nt. wysiłku fizycznego opisane zostały wartości docelowe zarówno w mg/dl, jak również w mmol/l.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) stworzyła również specjalną stronę pomocową dla ukraińskich diabetyków, zarówno uchodźców, jak i tych, którzy zostali w kraju. Strona internetowa prowadzona jest w języku angielskim i ukraińskim. Znaleźć na niej można dział dla uchodźców, którzy wyjechali do różnych europejskich krajów, z informacjami w jaki sposób i na jakich zasadach można uzyskać pomoc w danym kraju, w tym dostęp do opieki zdrowotnej. Materiały informacyjne obejmują kraje: Belgia, Bułgaria, Czechy, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania.

https://diabetyk.org.pl/strona-internetowa-miedzynarodowej-federacji-diabetologicznej-dedykowana-ukraincom/

Materiały w PDF
Ulotka o podawaniu insuliny
Dwujęzyczne materiały dla uchodźców z cukrzycą typu 1 o dostępie do ochrony zdrowia w Polsce
pamyatka_diabet_ua_print_от_20.06.19.pdf
File Size: 2197 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_plakat_a3_druk_do_wypelnienia.pdf
File Size: 442 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_plakat_a3_druk_warszawa.pdf
File Size: 130 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_ulotka_a4_do_wypelnienia.pdf
File Size: 256 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_ulotka_a4_warszawa.pdf
File Size: 129 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Pielęgniarka ANIOŁ

30/3/2022

 
W numerze 1-2 Magazynu Pielęgniarki i Położnej  ukazał się wywiad z Agnieszką Bocian, pielęgniarką, która otrzymała wyróżnienie okolicznościowe w 2021r. – Anioł PFED.
Polska Federacja Edukacji w Diabetologii  Uchwałą Zarządu przyznała wyróżnienia okolicznościowe – Anioły PFED za zasługi, które przyczyniają się do rozwoju edukacji i promocji zdrowia w diabetologii. Wyróżnienia zostały wręczone podczas XV Jubileuszowej Konferencji PFED 2 października 2021r. w Warszawie, wyróżnienia otrzymało 15 pielęgniarek i jeden pielęgniarz.

Lista wyróżnionych osób poniżej:
1. Agnieszka Bocian województwo łódzkie
2. Anna Chitryń województwo lubelskie
3. Beata Kuryłek województwo podlaskie
4. Renata Czeszczewik województwo lubuskie
5. Wioletta Krawczyk województwo kujawsko-pomorskie
6. Zosia Bałchan    województwo podkarpackie
7. Zdzisława Kielichowska  województwo mazowieckie
8. Ewa Przywara  województwo dolnośląskie
9. Alicja  Nowik województwo warmińsko-mazurskie
10. Teresa  Czerwińska  województwo  zachodniopomorskie
11. Bogusława Fąfara  województwo  świętokrzyskie
12. Ludwik Szewczyk  województwo małopolskie
13. Sabina  Przewoźniak województwo wielkopolskie
14. Barbara Mikołajec województwo śląskie
15. Krystyna Gębuś-Dinter  województwo opolskie
16.  Joanna Kraska województwo pomorskie

Za sukcesem jednej osoby zazwyczaj stoi kilka innych. Tak jest nie tylko w sporcie, polityce, ale i w pielęgniarstwie. Każdy Anioł - Mistrz ma nie tylko talent, predyspozycje, ideę i cel, ale przede wszystkim zaplecze, dzięki któremu zamierzony cel może osiągnąć. Gratulujemy wyróżnionym i zachęcamy do przeczytania wywiadu z Agnieszką Bocian – Aniołem PFED z województwa łódzkiego. Kolejne wywiady z wyróżnionymi pielęgniarkami i pielęgniarzem już niebawem w Magazynie Pielęgniarki i Położnej.
Pielęgniarka Anioł
File Size: 1949 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Kurs magisterski FEND European Nurses Diabetes Collaborative University Program

1/2/2022

 
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, 

Została już uruchomiona rekrutacja na kurs magisterski FEND European Nurses Diabetes Collaborative University Program, który rozpocznie się we wrześniu 2022 roku. 
Ostateczny termin składania wniosków  to 25 marca 2022.
Kurs trwa 3 lata. 

Składa się z obowiązkowych modułów dotyczących opieki klinicznej nad pacjentem z cukrzycą, badań klinicznych i naukowych realizowanych w diabetologii i pielęgniarstwie diabetologicznym. 
Program kursu realizowany jest przy współpracy z Ekspertami i Badaczami z King's College London. 
Językiem urzędowym jest język angielski. 

Wymagania rekrutacyjne
Musisz:
- być pielęgniarką dyplomowaną,
- mieć co najmniej 2-letnie doświadczenie w opiece diabetologicznej, a 50% obecnego czasu pracy realizować wyłącznie w opiece diabetologicznej,
- być Członkiem Foundation of European Nurses in Diabetes,
- posiadać pisemną zgodę swojego Kierownika na udział w kursie oraz na urlop szkoleniowy,
- zapłacić opłatę rekrutacyjną, 
- posiadać pisemne zaświadczenie o poziomie języka angielskiego.

Więcej informacji  na stronie  https://www.fend.org/education/
Zapraszamy do udziału w kursie.

Insulina hormonem życia. 100 lecie odkrycia.

23/1/2022

 
W 1921 roku w Toronto, w Kanadzie, Frederick Banting i Charles Best rozpoczęli eksperymenty mające na celu uzyskanie insuliny dostępnej w formie możliwej do zastosowania w leczeniu. Pierwszym pacjentem leczonym z sukcesem insuliną był 14-letni Leonard Thompson, a drugim dr Joe Gilhurst (lekarz zajmujący się cukrzycą). Jako datę rozpoczęcia skutecznego leczenia insuliną na świecie przyjmuje się 23 stycznia 1922 r. 

Zachęcamy do obejrzenia albumu „Insulina hormonem życia. 100 lecie odkrycia” i podzielenia się swoimi wrażeniami i odczuciami związanymi z wyobrażeniem insuliny , przedstawionymi oczami dziecka. 

Akademia Pielęgniarstwa Diabetologicznego Boehringer Ingelheim 2022 r.

19/1/2022

 
Obraz
W ramach Akademii Pielęgniarstwa Diabetologicznego Boehringer Ingelheim 13 stycznia 2022 w serwisie edukacjapacjenta.pl odbył się webinar „Współodpowiedzialność pacjenta z cukrzycą typu 2 za profilaktykę i edukację w POZ”. Polska Federacja Edukacji w Diabetologii jako  patron merytoryczny spotkania. Podczas webinaru prof. dr hab. n. o zdr. Izabella Uchmanowicz, Prezydent Elekt Association of Cardiovascular Nursing and Allied Professions (ACNAP ESC) na kadencję 2020-2022 i kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu omówiła prewencje chorób sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę i ze stanem przedcukrzycowym. 

Istotę kształtowania i wzmacniania oraz zmiany zachowań zdrowotnych jako podstawowe zadania pielęgniarki POZ w profilaktyce i edukacji w cukrzycy typu 2 na podstawie opartego na wielu teoriach psychologicznych i zbadanego empirycznie modelu TTMZ, ukazującego proces dochodzenia do zmiany zachowań ryzykownych dla zdrowia scharakteryzowała dr n. o zdr. Natasza Kałkun-Tobiasz, wiceprezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. 

Materiał dostępny na stronie www.edukacjapacjenta.pl

XV Jubileuszowa Konferencja PFED – materiały z sesji plakatowej

19/1/2022

 
Doroczna Konferencja Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii odbyła się 2 października 2022 r. pod hasłem „Magia współpracy interdyscyplinarnej". Głos pielęgniarek diabetologicznych ”.  Przedstawiamy Wam e-plakaty z sesji plakatowej.

​Tematyka poruszanych zagadnień to: Wiedza pacjentów a radzenie sobie w cukrzycy typu 2; Poczucie samotności a wyrównanie metaboliczne cukrzycy; Edukacja pacjentów z cukrzycą typu 2 z prawidłową masą ciała, otyłością olbrzymią oraz z wykonanym wskaźnikiem kostka-ramię; Dieta w leczeniu cukrzycy insulinozależnej; Opieka pielęgniarska nad pacjentem z przewlekłą cukrzycową chorobą nerek; Efekty uczenia przygotowujące studentów pielęgniarstwa do opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej; Problemy pielęgnacyjne pacjenta z powikłaną cukrzycą typu 2; Życie pacjenta z retinopatią cukrzycową; Zadania pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej w opiece nad pacjentem ze zdiagnozowaną cukrzycą; Internet jako źródło informacji chorych na temat cukrzycy typu 2.
E-plakaty Konferencja PFED
File Size: 4032 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Plebiscyt na „Lekarza z Empatii”! Zgłoś swojego kandydata do grona mistrzów komunikacji z pacjentami

5/12/2021

 
Obraz
24 listopada wystartował Plebiscyt „Lekarz z empatii”. Kandydatów do tytułu może za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.lekarzzempatii.pl zgłosić każdy, kto będąc pacjentem otrzymał od lekarza nie tylko fachową pomoc, ale też coś więcej: gotowość wysłuchania i cierpliwego wytłumaczenia celu oraz przebiegu podejmowanego leczenia. Wszyscy, którzy złożyli przysięgę Hipokratesa, zasługują na szacunek i uznanie. Plebiscyt ma za zadanie uhonorować lekarki i lekarzy, którzy w swojej codziennej niełatwej i odpowiedzialnej pracy wyróżniają się pełną empatii postawą, wierzą w terapeutyczny sens dialogu z pacjentem i w to, że często empatyczny lekarz sam może być lekiem1. Laureatów poznamy na wiosnę 2022 roku, a wyłoni ich Kapituła Plebiscytu, w której skład wchodzą przedstawiciele wiodących organizacji pacjenckich oraz mediów. Z okazji inauguracji Plebiscytu przeprowadzono badanie na temat znaczenia relacji lekarz – pacjent, a analiza wyników pozwoliła określić 4 kluczowe wskaźniki empatii. 

Lekarz z Empatii. Plebiscyt na mistrzów komunikacji z pacjentami 

Plebiscyt jest autorskim pomysłem pracowników Be Communications, której Zespół w ten sposób postanowił uczcić jubileusz 10-lecia działalności. Firma działa w obszarze profesjonalnych usług public relations, a szczególnym obszarem jej ekspertyzy jest edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w domenie publicznej.  Dialog, relacja i skuteczna komunikacja to obszary, w którym zespół firmy porusza się na co dzień i zna ich moc. Od początku naszej działalności, obszar Medycyna i Zdrowie jest jedną z naszych czterech wiodących specjalizacji − mówi Adam Jarosz, Prezes firmy. − Zrealizowaliśmy w tym czasie ponad 100 kampanii i projektów dotyczących szeroko pojętej edukacji zdrowotnej w ponad 20 obszarach terapeutycznych, współpracując z dziesiątkami organizacji pacjenckich. Pacjenci często podkreślają wagę empatii w relacji lekarz-pacjent. Jeśli obecnie, dzięki naszej inicjatywie, możemy uczynić ich głos jeszcze donioślejszym, to chętnie i z energią to czynimy, całkowicie pro-bono − dodaje Adam Jarosz. Kandydatów do tytułu Lekarza z Empatii może zgłaszać każdy. Służy do tego formularz zgłoszeniowy na dedykowanej Plebiscytowi stronie www.lekarzzempatii.pl.  

Kapituła Plebiscytu 

Laureaci Plebiscytu zostaną wybrani głosami 21 osobowej Kapituły, do której zaproszenie przyjęły wiodące organizacje pacjenckie, a także wybitni dziennikarze specjalizujący się w tematyce zdrowia i medycyny. Członkowie Kapituły to osoby, które na co dzień pracują na rzecz praw pacjenta, lepszego dostępu do opieki medycznej i nowoczesnych terapii. Doskonale rozumiemy na czym polegają wyzwania pacjentów i ich bliskich związane z chorobą. Znamy także trudną codzienność, w jakiej przedstawicielom zawodów medycznych przychodzi pracować. Jesteśmy przekonani, jak wielka jest rola troskliwego lekarza w procesie leczenia i jakie korzyści obu stronom przynosi dialog i zrozumienie. Udział w Plebiscycie jest zatem naszym oczywistym wyborem dla promocji i wspierania empatycznej relacji pacjenta z lekarzem” – zgodnie twierdzą przedstawiciele Kapituły.  
Jej skład jest reprezentacją szerokiego spektrum pacjentów, m.in. pacjentów onkologicznych, kardiologicznych, chorujących na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, choroby reumatyczne i inne choroby immunologiczne. Pełna lista członków Kapituły, którzy podjęli się zadania wyboru laureatów Plebiscytu „Lekarz z Empatii” jest dostępna w załączeniu do niniejszej informacji oraz na stronie www.lekarzzempatii.pl  

Słowo, które leczy. Raport Specjalny plebiscytu „Lekarz z Empatii”. 

Pacjent ocenia poradę lekarską i samego lekarza przez pryzmat komunikacji z nim. Łatwo to zaobserwować, czytając opinie pacjentów o lekarzach na popularnych portalach. Lekarze najwyżej oceniani, to zazwyczaj ci, pod których nazwiskami ukazują się wpisy: wszystko dokładnie tłumaczy czy cierpliwie odpowiada na każde pytanie. W tym dialogu chodzi zarówno o przestrzeganie zaleceń lekarskich, o co trudno, jeśli pacjent nie rozumie ich sensu, ale i o samą uważność i skupienie lekarza na pacjencie, które tworzą atmosferę zaufania i są dla pacjenta istotnym wsparciem. 
W specjalnym raporcie analizującym opinie pacjentów udało się wyodrębnić 4 kluczowe wymiary empatii. Najbardziej entuzjastyczne oceny pacjentów zyskują lekarze, którzy wyróżniają się zaangażowaniem, czyli wnikliwością analizy schorzenia, dostępnością, czyli skupieniem na pacjencie, kulturą osobistą, czyli delikatnością i taktem oraz, przede wszystkim, komunikatywnością, czyli umiejętnością wytłumaczenia procesu leczenia. Te 4 wymiary posłużyły do stworzenia zobiektywizowanej skali w formularzu zgłoszeniowym, na której zgłaszający mają możliwość ocenić swoich kandydatów do tytułu Lekarza z Empatii w takich właśnie kategoriach. Pełną treść Raportu Specjalnego „O postawach i zachowaniach w relacji lekarz – pacjent” można znaleźć na stronie internetowej Plebiscytu oraz w załączeniu do niniejszego komunikatu. 
​

Wejdź na stronę www.lekarzzempatii.pl i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Zgłoś kandydaturę lekarki czy lekarza, którzy w Twojej opinii zasługują na tytuł Lekarza z Empatii: mistrza komunikacji z pacjentami. 
________________________ 
Zgłoszenia można przesyłać od 24 listopada 2021 roku do 21 stycznia 2022 roku. Wybór laureatów jest dwuetapowy. Nominowanych do tytułu poznamy 24 lutego, zaś zdobywców tytułu Lekarz z Empatii 29 marca 2022 roku. #lekarzzempatii jest oficjalnym hashtagiem Plebiscytu. 
Partnerem projektu jest #imm Instytut Monitorowania Mediów, który w formule pro-bono zadba o stały monitoring doniesień oraz dokumentację medialną Plebiscytu. 
________________________ 
KONTAKT/DODATKOWE INFORMACJE 
Agnieszka Szustorowska 
Koordynator Projektu „Lekarz z Empatii” 
e-mail: a.szustorowska@becomms.pl 
tel. 663 343 494 

lekarz_z_empatii_raport_specjalny.pdf
File Size: 917 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Światowy Dzień Cukrzycy - Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

14/11/2021

 
Obraz




Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 dla Siebie lub dla kogoś kogo kochasz. Zrób to już dziś!
​

Cukrzyca stanowi wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej. U połowy chorych cukrzyca wciąż pozostaje nierozpoznana. Druga połowa, ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, ma oznaki późnych powikłań. 
Kwestionariusz FINDRISC (Finnish Diabetes Risk Score) ocenia  ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.  Udostępnij test członkom swojej rodziny, przyjaciołom i znajomym.

https://bioton.com/ocena-ryzyka-wystapienia-cukrzycy-typu-2/

<<Previous
Forward>>
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie