Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Światowy Dzień Cukrzycy - Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

14/11/2021

 
Obraz




Oceń ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 dla Siebie lub dla kogoś kogo kochasz. Zrób to już dziś!
​

Cukrzyca stanowi wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej. U połowy chorych cukrzyca wciąż pozostaje nierozpoznana. Druga połowa, ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, ma oznaki późnych powikłań. 
Kwestionariusz FINDRISC (Finnish Diabetes Risk Score) ocenia  ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.  Udostępnij test członkom swojej rodziny, przyjaciołom i znajomym.

https://bioton.com/ocena-ryzyka-wystapienia-cukrzycy-typu-2/

PFED partnerem wydarzenia Zdrowie pod Kontrolą

8/11/2021

 
Obraz
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa działające przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaprasza na wydarzenie Zdrowie pod Kontrolą, które odbędzie się 13.11.2021 r w Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna w godzinach 10.00-18.00. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa z zakresu zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej chorób cywilizacyjnych. W Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna przy ulicy Grochowskiej 207 w Warszawie przygotowanych zostanie kilkanaście stanowisk. Odwiedzający – przede wszystkim mieszkańcy Warszawy – będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych podstawowych badań oraz uzyskania porad zdrowotnych.
​
Wydarzenie zostanie poprzedzone Tygodniem Zdrowia Pod Kontrolą w dniach 8.11-12.11.2021, podczas którego odbędą się akcje, webinary ogólnopolskie, fotorelacje i konkursy promujące tematy poruszane podczas samego Wydarzenia.

Link do wydarzenia:  https://fb.me/e/WdLMuWiP

DIABETOLOGIA 2021 – XI Edycja konferencji

2/11/2021

 
Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Cukrzycy Health Project Management zaprasza 3 listopada br. do Centrum Prasowego Foksal w Warszawie na XI edycję Konferencji -  DIABETOLOGIA 2021.
​

W programie między innymi: przegląd najważniejszych wydarzeń w diabetologii 2021; covid – 19 i szczepienia u osób z cukrzycą – klinika czasu pandemii; optymalizacja opieki nad pacjentem z cukrzycą poprzez zastosowanie systemów zintegrowanych - doświadczenia kliniczne; cukrzyca bez igieł - czy i kiedy?; pacjent z cukrzycą 2021; optymalizacja diagnostyki i terapii cukrzycy w polskim systemie ochrony zdrowia nakierowana na wzrost efektywności świadczeń; edukacja i wsparcie – podstawy skutecznej terapii.  Polska Federacja Edukacji w Diabetologii została zaproszona do udziału czynnego w wydarzeniu. 

Więcej informacji na stronie organizatora: Konferencje 2021 - Health Project Management (infozdrowie.org)​
Program konferencji
File Size: 160 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

XV Jubileuszowa Konferencja Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii

27/10/2021

 
Obraz
Uniwersytet Zdrowia, partner organizacyjny Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii od lat uczestniczący w przygotowywaniu dorocznych konferencji, przesłał oficjalne podsumowanie konferencji. Zawiera ono informacje o wykładowcach, uczestnikach , patronach, partnerach, sponsorach i wystawcach, a także bogaty materiał zdjęciowy. 
​
Prezes PFED Alicja Szewczyk wraz z Zespołem oraz Uniwersytet Zdrowia gorąco dziękują wszystkim za aktywny udział w XV Ogólnopolskiej Konferencji „Magia współpracy interdyscyplinarnej w pielęgniarstwie  – GŁOS PIELĘGNIAREK DIABETOLOGICZNYCH”. Szczegółowa relacja z XV Konferencji PFED już niebawem.

​Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

Raport - Konferencja PFED 2021
File Size: 2972 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Żywienie inwestycją w zdrowie – PFED współorganizatorem Konferencji w Ciechanowie

27/10/2021

 
W dniu 22 października 2021 roku odbyła się XXI Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej „Żywienie – inwestycją w zdrowie?”. Organizatorem konferencji był Zakład Pielęgniarstwa i Kształcenia Podyplomowego Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii była jednym z współorganizatorów Konferencji.

Motywem wiodącym Konferencji była szeroko pojęta tematyka żywienia człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego.  Tematy  sesji dotyczyły:  Zasad zdrowego żywienia – fakty i mity;   Leczenia żywieniowego  dojelitowego i pozajelitowego – opieka nad pacjentem; Edukacji żywieniowej dzieci i młodzieży;  Nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży;  Operacji bariatrycznej  – szansą na powrót do normowagi;  Zaburzeń odżywiania: anoreksja i bulimia – nowoczesne metody terapii; Żywności funkcjonalnej, żywności wzbogaconej, żywności probiotycznej   – profilaktyka celowana; Diety eliminacyjnej – bezglutenowa, bezlaktozowa – moda, czy metoda?

Więcej na stronie organizatora:
https://puzim.edu.pl/aktualnosci-wydzialowe/1846-xxi-mi%C4%99dzynarodowa-interdyscyplinarna-konferencja-naukowo-szkoleniowa-im-dr-n-med-janiny-fetli%C5%84skiej
Streszczenie konferencji
File Size: 117 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

PFED na Festiwalu Nauki w Warszawie

20/9/2021

 
Obraz
Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.

ZAŁOŻENIA ORGANIZATORÓW
Festiwal  jest  głosem  naukowców  przekonanych,  że  o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać  wiedzę  i  najnowsze  odkrycia,  również,  by zyskiwać  poparcie  społeczne  dla  dalszego  rozwoju nauki  w  Polsce.  

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii we współpracy z Zakładem Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapraszają na warsztat nt. Cukrzyca w rodzinie. Razem możemy więcej w dniu 24.09.2021, godz.17.0,  ul. Ciołka 27, sala 205, II piętro. 
​
Link do strony: https://festiwalnauki.edu.pl/

Wspomnienie o Marii Karpiuk-Domagale

20/9/2021

 
Obraz
„Jeśli popatrzysz na kres życia nie jak na karę , lecz jako na prawo natury  i wygnasz z serca strach przed śmiercią , odtąd żaden lęk nie ośmieli się zakraść do niego” Seneka Młodszy 20 września w pierwszą rocznicę odejścia  Marii Karpiuk-Domagały - dziennikarki kochającej pielęgniarstwo i pielęgniarki, osoby niezwykle skromnej, przyjaciółki  pielęgniarstwa diabetologicznego ,  przywołujemy Twoją niezwykłą osobę w myślach, tulimy mocno w sercu.
Wspominamy, ponieważ wspomnienia są największym skarbem, który pozostawiają nam bliscy – TY Mario, byłaś nam bardzo bliska.  

Za pośrednictwem wspomnień możemy  wrócić  do miłych chwil spędzonych razem na dyskusjach,  wspólnej pracy i refleksji nad pielęgniarstwem.
​
Lubiłaś to co naturalne i prawdziwe. Pamiętamy. Odpoczywaj w pokoju R.I.P.

Jak wykorzystać potencjał telemedycyny w diabetologii? Raport Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza

8/9/2021

 
Z uwagi na możliwość, zasadność oraz potrzebę, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz przedstawicielami środowiska pielęgniarstwa diabetologicznego, opracowała raport specjalistyczny "Jak wykorzystać potencjał telemedycyny w diabetologii".

​W publikacji dokonana została przekrojowa ocena poszczególnych aspektów stosowania telemedycyny, oscylująca wokół 5 zasadniczych filarów:  świadomość, jakość, dane medyczne, finansowanie oraz aspekty prawno-systemowe. Wraz z analizą poszczególnych zagadnień, w raporcie wskazane zostały propozycje zmian systemowych, których wdrożenie umożliwi szersze wykorzystanie telemedycyny w opiece diabetologicznej.

​Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z raportem¸ case study oraz pozostałymi materiałami, dostępnymi na stronie: www.telediabetologia.info.
Materiał prasowy.pdf
File Size: 163 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

infografika.pdf
File Size: 2894 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Fundacja European Nurses in Diabetes (FEND) świętuje odkrycie insuliny

8/9/2021

 
Fundacja Europejskich Pielęgniarek w Diabetologii świętuje odkrycie insuliny, najcenniejszego daru życia, dla osób cierpiących na cukrzycę na całym świecie. Równy dostęp do insuliny dla wszystkich potrzebujących powinien być celem rządów krajowych i dostawców usług diabetologicznych. Około 6% światowej populacji żyje z cukrzycą.

FEND z zadowoleniem przyjmuje cele WHO Global Diabetes Compact zainicjowane 14 kwietnia 2021 r. na Global Diabetes Summit współorganizowanym przez Światową Organizację Zdrowia i rząd Kanady, przy wsparciu University of Toronto. Tworzenie wyborów dla krajów w obliczu złożoności profilaktyki cukrzycy, wczesna diagnoza, leczenie, opieka i rehabilitacja, niezależnie od rozwoju. W zapewnieniu opieki diabetologicznej wszystkim, którzy jej potrzebują należy wspólnie, szybciej i szybciej dążyć do przodu dalej niż wcześniej.

Więcej:
​https://www.fend.org/who-global-diabetes-compact-launch-14-april/
https://www.fend.org/

Kobiety, które zmieniają cukrzycę

8/9/2021

 
Obraz
Coraz więcej kobiet jest obecnych w świecie cukrzycy, a wiele z nich przyczynia się do przełomowych badań czy istotnych działań na rzecz cukrzycowej społeczności.
Weronika Burkot - rzecznik ds. cukrzycy, blogerka, w swoim artykule przedstawia sylwetki 5 niesamowitych kobiet z całego świata, które dedykują swoją pracę osobom z cukrzycą.

​Więcej interesujących artykułów ze świata cukrzycy na blogu Weroniki Burkot, serdecznie zapraszamy: http://bluesugarcube.blogspot.com/

Kobiety, które zmieniają cukrzycę
File Size: 120 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

<<Poprzednia
Naprzód>>
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie