Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

XVI Konferencja PFED „MISJA pielęgniarki w diabetologii. Połączmy się w dążeniach”

1/7/2022

 
4 czerwca 2022r. w Warszawie odbyła się coroczna konferencja naukowa organizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii. Podczas konferencji rozmawialiśmy głównie o diabetologii, współpracy i partnerstwie pielęgniarek. To, co jest dziś, ukształtowała przeszłość. Obecnie korzystamy w dużej mierze z doświadczenia, wiedzy, praktyki, poglądów pielęgniarek, które z oddaniem w przeszłości pracowały dla chorych o czym wspomniała podczas swojego wykładu  Anne – Marie Felton Prezydent Fundacji Europejskich Pielęgniarek w Diabetologii. Poszczególne stacje XVI Konferencji PFED rozpoczynając od:  Rozkładu lotu,  Wirusa, Kosmosu, Drogi Mlecznej, Kalejdoskopu, po Gwiazdozbiór i Stację Ziemia  przeprowadziły uczestników konferencji przez:  dobre praktyki w pielęgniarstwie diabetologicznym; wyzwania z jakimi  mierzy się pacjent chory na cukrzycę i pielęgniarka diabetologiczna?; telemedycynę i telepielęgniarstwo w diabetologii. Zapraszamy już dzisiaj na XVII Konferencję PFED w 2023 r. do Warszawy.
​​
Listy gratulacyjne:
  1.   Pani Edyty Gadomskiej Zastępcy Dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych
  2.   Pani Zofii Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
1
File Size: 256 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

2
File Size: 97 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Sesja plakatowa.pdf
File Size: 1728 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

V Konferencja Naukowa CUKRZYCA - PREWENCJA, EDUKACJA, KLINIKA, REHABILITACJA w Tarnowie

1/7/2022

 
Obraz
W dniu 25 maja odbyła się organizowana przez Katedrę Pielęgniarstwa V już Konferencja Naukowa poświęcona cukrzycy. Od czterech lat członkowie  Polskiej  Federacji Edukacji w Diabetologii są zapraszani do udziału w konferencji i wygłoszenia wykładów.

Podczas Konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać  wykładów m.in. o Schemacie współczesnej opieki diabetologicznej z zastosowaniem telemedycyny i technologii medycznych. Schemat postępowania na przykładzie opieki nad ciężarną z cukrzycą (dr hab. med. Katarzyna Cyganek), Powikłania oczne w cukrzycy a ciąża (prof. nadzw. dr hab. Barbara Mirkiewicz-Sieradzka), Cukrzyca w wieku starszym (dr Janina Kokoszka-Paszkot), Zespół metaboliczny u osób z prawidłową masą ciała (dr Barbara Kubik), Leki przeciwcukrzycowe – lekami kardiologicznymi (prof. dr hab. Jacek Sieradzki) Temat Pielęgniarka w diabetologicznym zespole terapeutycznym partnerem dla lekarza, wsparciem dla pacjenta  zaprezentowała  Alicja Szewczyk.

Ciekawa inicjatywa Katedry Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie zwracająca uwagę na cukrzycę, która jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i rozwijającą się dziedzinę medycyny diabetologię.
Więcej  na stronie Wydziału Ochrony Zdrowia ANS w Tarnowie anstar.edu.pl

Projekt "Wirtualne klasy"

3/6/2022

 
Obraz
Szanowni Państwo, mamy przyjemność przedstawić Państwu projekt "Wirtualne klasy", który powstał we współpracy naszej federacji PFED z fundacją K.I.D.S. Projekt ten adresuje wyzwania edukacji diabetologicznej w czasie pandemii Covid-19, kiedy dostęp do pacjenta i jego rodziny jest mocno utrudniony. Dodatkowo, wraz ze wzrostem dostępności technologii, często pierwszym źródłem informacji staje się internet. Odpowiadając na tę potrzebę, udostępniamy zweryfikowane materiały edukacyjne w takiej formie, by były one łatwo dostępne w edukacji on-line zarówno dla personelu medycznego, jak i samoedukacji pacjentów i rodziców.

Język prezentacji dopasowany został do potrzeb dzieci i rodziców wchodzących na drogę choroby. Prezentacje wzbogacone zostały o kolorowe grafiki, które ułatwiają odbiór treści. Dużą zaletą opracowanych materiałów jest możliwość ich łatwej modyfikacji przez personel medyczny w momencie zmieniających się wytycznych. "Wirtualne klasy" dostępne są w trzech jezykach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Poniżej znajdą Państwo dwie opracowane prezentacje w formie PDF oraz PPTX, kolejne dwie zostaną zamieszczone niedługo. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami oraz udostępniania ich pacjentom.

wirtualne_klasy_cukrzyca-min.pdf
File Size: 2174 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

wirtualne_klasy_cukrzyca_en.pptx-min.pdf
File Size: 2148 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

wirtualne_klasy_cukrzyca_uk_.pptx-min.pdf
File Size: 2177 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

żywienie_w_cukrzycy_-u.pptx-min.pdf
File Size: 4043 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

żywienie_w_cukrzycy_en.pptx-min.pdf
File Size: 4005 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

żywienie_w_cukrzycy-min.pdf
File Size: 4046 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Warsztaty Dobrej Praktyki Leczenia Ran

17/5/2022

 
Obraz
​Polskie Towarzystwo Leczenia Ran zaprasza do udziału w Warsztatach Dobrej Praktyki Leczenia Ran, które są kontynuacją cyklu Ogólnopolskiego Programu Leczenia Ran organizowanego pod patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Polska Federacja Edukacji w Diabetologii objęła patronatem honorowym to wydarzenie.

Celem Warsztatów Dobrej Praktyki Leczenia jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz przekazanie praktycznych umiejętności związanych z diagnostyką i leczeniem ran przewlekłych. Rozpoczynamy spotkaniem organizowanym w dniu 31.05.2022 w Warszawie, by kontynuować do końca czerwca spotkania we Wrocławiu, Olsztynie, Lublinie i Szczecinie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny dla osób wykonujących zawody medyczne. Warsztaty doszkalające mają wymiar praktyczny i dedykowane są wszystkim, którzy chcą pogłębić wiedzę w zakresie leczenia ran, jak i tym, którzy pragną rozpocząć pracę w tym obszarze.

Harmonogram warsztatów na 2022:
Warszawa – 31 maja
Wrocław – 7 czerwca
Olsztyn – 14 czerwca
Lublin – 21 czerwca
Szczecin – 28 czerwca

Formularz rejestracyjny: https://warsztatyptlr.pl/rejestracja/

Udział w spotkaniach jest bezpłatny dla osób wykonujących zawody medyczne – liczba miejsc limitowana, decyduje kolejność zgłoszeń (rejestracji).

Zachęcam do udziału w warsztatach wszystkich, niezależnie od miejsc pracy, którym jest poradnia, oddział, czy praktyka pielęgniarska lub lekarska. Podczas Warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się zarówno z najnowszymi metodami diagnozowania i leczenia pacjentów z ranami przewlekłymi, ale także z najnowszymi środkami służącymi do skracania czasu ich gojenia, takimi jak coraz nowocześniejsze urządzenia do terapii podciśnieniowej, aktywne opatrunki czy systemy do odciążania ran.

To pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran w formule kontaktowej, po trudnym czasie pandemicznym, tym bardziej nie możemy się doczekać!

Z wyrazami szacunku,
Dr hab. n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska
Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran



Czy zawód pielęgniarki jest bezpieczny?

13/5/2022

 
Obraz
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Data została ustanowiona na cześć urodzin prekursorki współczesnego pielęgniarstwa i założycielki pierwszej szkoły dla pielęgniarek - Florence Nightingale. Ostanie dwa lata pandemii pokazały jak ważną grupą zawodową są pielęgniarki. Opiekują się chorymi, wspierają podczas choroby i dbają o zdrowie pacjentów. Ten niezwykłym i wymagającym zawód wiąże się także z ryzykiem.

O tym jak wygląda zawód pielęgniarki i jakie niesie zagrożenia w wywiadzie opowiada Anna Szczypta - Krajowa Konsultant w dziedzinie Pielęgniarstwa epidemiologicznego i członkini Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.  

Wywiad - Czy zawód pielęgniarki jest bezpieczny?
File Size: 126 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Dnia Położnych

11/5/2022

 
Obraz
Drogie Koleżanki i Koledzy,

jak wiele profesji, zawody pielęgniarki i położnej mają swoje dni w kalendarzu. Głównym celem takich zawodowych świąt jest przypomnienie społeczeństwu, czym zajmują się osoby pracujące w tych zawodach, docenienie ich wysiłku. Dni pielęgniarek i położnych przypadają w maju. Dzień Pielęgniarek jest obchodzony na całym świecie 12 maja . Został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1973 roku w rocznicę urodzin prekursorki i patronki zawodu, Florence Nightingale. Dzień Położnych to w Polsce 8 maja, ta data upamiętnia rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, więźniarki obozu Birkenau, w którym w czasie II wojny światowej przez dwa lata pomagała więźniarkom przy porodach.

Z okazji NASZYCH ŚWIĄT
życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom
zdrowia i pomyślności, spełnienia osobistych i rodzinnych marzeń,
jak najmniej trudnych chwil, satysfakcjonującego rozwiązywania problemów zawodowych, 
czasu dla siebie i najbliższych. 


W imieniu pacjentów dziękuję Wam za wzorową pracę w ochronie zdrowia, zaangażowanie i sumienne wykonywanie obowiązków oraz za profesjonalną i troskliwą opiekę nad każdym, kto pacjentem był, jest lub będzie.

Alicja Szewczyk
Prezes PFED
Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Laureaci Plebiscytu „Lekarz z Empatii”

30/3/2022

 
Obraz
29 marca 2022 r. poznaliśmy laureatów 1. edycji Plebiscytu na mistrzów komunikacji z pacjentami. Kapituła uhonorowała tytułem „Lekarza z Empatii” 56 lekarek i lekarzy z całej Polski.

Dlaczego empatia?
Z pogłębionej analizy opinii pacjentów o lekarzach w Polsce, wynika, że empatyczna postawa to cecha lekarza, jakiej oczekują i doceniają w sposób szczególny. To wnioski z autorskiego Raportu Specjalnego, przeprowadzonego w okresie czerwiec-sierpień 2021 na wybranych losowo 300 opiniach o lekarzach zamieszczonych w Internecie. Dane wskazują, że najwyższe noty w ocenie pacjentów otrzymują lekarze, którzy poza fachowym leczeniem zaoferują też „dobre słowo”. „Wysłuchał mnie”, „wszystko pięknie wytłumaczył”, „lekarka z wielkim sercem, dziękuję” - to tylko niektóre z wielu opinii, jakich wspólnym mianownikiem jest empatyczna postawa lekarza i dobra komunikacja z pacjentem.

Etapy Plebiscytu
56 laureatów tytułu „Lekarz z Empatii”, to lekarze i lekarki, którym udało się z sukcesem przejść przez dwuetapową procedurę Plebiscytu. W I etapie musieli zostać zauważeni i docenieni przez samych pacjentów, którzy zgłosili swoje kandydatury i napisali rekomendację uzasadniającą zgłoszenie. Do udziału w Plebiscycie zostało zgłoszonych 326 lekarzy. Ci z nich, którzy zdobyli 44 punkty i więcej, a także wyrazili chęć uczestnictwa w Plebiscycie, otrzymali status Nominowanego, tym samym przechodząc dalej. W II etapie do pracy przystąpiła Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele 23 czołowych organizacji pacjenckich i przedstawiciele mediów. Podczas obrad, które miały miejsce 7 i 8 marca, w formule otwartej dyskusji i jawnego glosowania wybranych zostało 56 Laureatów, którzy otrzymali tytuł „Lekarza z Empatii”.

Kim są tegoroczni Laureaci 
W gronie 56 Laureatów znalazło  się 29 kobiet i 27 mężczyzn. Pod kątem specjalizacji najliczniej reprezentowaną grupą są ginekolodzy i położnicy (22 Laureatów). 15 Laureatów to lekarze onkolodzy, a kolejną grupą są specjaliści chorób wewnętrznych (w tym w diabetologii): 9 Laureatów. Ponad połowa - 31 Laureatów – pracuje w Warszawie. Najkrótszy staż pracy Laureata to 4 lata, najdłuższy natomiast to 39 lat.
Pełną listę Laureatów, a także Raport Specjalny znaleźć można na stronie internetowej www.lekarzzempatii.pl.

O inicjatywie
Plebiscyt „Lekarz z Empatii” to pierwsza edycja autorskiego pomysłu pracowników Be Communications, którym firma postanowiła uczcić swój jubileusz 10 lat na rynku komunikacji i doradztwa strategicznego. Inicjatywa będzie kontynuowana w najbliższych latach.
Firma świadczy usługi w obszarze public relations, a szczególnym obszarem jej ekspertyzy jest edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w domenie publicznej. Dialog, relacja i skuteczna komunikacja to obszary, w których zespół firmy porusza się na co dzień, dlatego zna ich moc i znaczenie.
________________________
#lekarzzempatii jest oficjalnym hashtagiem Plebiscytu.
Partnerem projektu jest #imm Instytut Monitorowania Mediów, który w formule pro-bono zadbał o stały monitoring doniesień oraz dokumentację medialną Plebiscytu.

Materiały edukacyjne dla Ukraińców

30/3/2022

 
Informacje dotyczące materiałów edukacyjnych dla pacjentów z cukrzycą, przetłumaczone na jęz. ukraiński.
Całość informacji z dostępnymi linkami do materiałów edukacyjnych w cukrzycy   będzie zamieszczana regularnie  na stronie internetowej Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii  www.pfed.org.pl
Poniżej linki do pierwszych przetłumaczonych materiałów www.surl.sanofi.com
Nowa zakładka w języku ukraińskim na stronie www.poznajcukrzyce.pl
https://www.diabetes.ascensia.pl/Materialy-edukacyjne/
​

W zakładce dostępne są materiały edukacyjne z podziałem na:
- Cukrzycę typu 1 -  a w niej edukacyjna książeczka dla dzieci do pobrania (link udostępniony przez Stowarzyszenie ukraińskie)
- Cukrzycę typu 2 -  dostępne dwa nasze materiały o samokontroli & stopie cukrzycowej oraz aktywności fizycznej ( przetłumaczone centralnie)

W książeczce nt. wysiłku fizycznego opisane zostały wartości docelowe zarówno w mg/dl, jak również w mmol/l.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) stworzyła również specjalną stronę pomocową dla ukraińskich diabetyków, zarówno uchodźców, jak i tych, którzy zostali w kraju. Strona internetowa prowadzona jest w języku angielskim i ukraińskim. Znaleźć na niej można dział dla uchodźców, którzy wyjechali do różnych europejskich krajów, z informacjami w jaki sposób i na jakich zasadach można uzyskać pomoc w danym kraju, w tym dostęp do opieki zdrowotnej. Materiały informacyjne obejmują kraje: Belgia, Bułgaria, Czechy, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania.

https://diabetyk.org.pl/strona-internetowa-miedzynarodowej-federacji-diabetologicznej-dedykowana-ukraincom/

Materiały w PDF
Ulotka o podawaniu insuliny
Dwujęzyczne materiały dla uchodźców z cukrzycą typu 1 o dostępie do ochrony zdrowia w Polsce
pamyatka_diabet_ua_print_от_20.06.19.pdf
File Size: 2197 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_plakat_a3_druk_do_wypelnienia.pdf
File Size: 442 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_plakat_a3_druk_warszawa.pdf
File Size: 130 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_ulotka_a4_do_wypelnienia.pdf
File Size: 256 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

uchodźcy_z_ct1_ulotka_a4_warszawa.pdf
File Size: 129 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Pielęgniarka ANIOŁ

30/3/2022

 
W numerze 1-2 Magazynu Pielęgniarki i Położnej  ukazał się wywiad z Agnieszką Bocian, pielęgniarką, która otrzymała wyróżnienie okolicznościowe w 2021r. – Anioł PFED.
Polska Federacja Edukacji w Diabetologii  Uchwałą Zarządu przyznała wyróżnienia okolicznościowe – Anioły PFED za zasługi, które przyczyniają się do rozwoju edukacji i promocji zdrowia w diabetologii. Wyróżnienia zostały wręczone podczas XV Jubileuszowej Konferencji PFED 2 października 2021r. w Warszawie, wyróżnienia otrzymało 15 pielęgniarek i jeden pielęgniarz.

Lista wyróżnionych osób poniżej:
1. Agnieszka Bocian województwo łódzkie
2. Anna Chitryń województwo lubelskie
3. Beata Kuryłek województwo podlaskie
4. Renata Czeszczewik województwo lubuskie
5. Wioletta Krawczyk województwo kujawsko-pomorskie
6. Zosia Bałchan    województwo podkarpackie
7. Zdzisława Kielichowska  województwo mazowieckie
8. Ewa Przywara  województwo dolnośląskie
9. Alicja  Nowik województwo warmińsko-mazurskie
10. Teresa  Czerwińska  województwo  zachodniopomorskie
11. Bogusława Fąfara  województwo  świętokrzyskie
12. Ludwik Szewczyk  województwo małopolskie
13. Sabina  Przewoźniak województwo wielkopolskie
14. Barbara Mikołajec województwo śląskie
15. Krystyna Gębuś-Dinter  województwo opolskie
16.  Joanna Kraska województwo pomorskie

Za sukcesem jednej osoby zazwyczaj stoi kilka innych. Tak jest nie tylko w sporcie, polityce, ale i w pielęgniarstwie. Każdy Anioł - Mistrz ma nie tylko talent, predyspozycje, ideę i cel, ale przede wszystkim zaplecze, dzięki któremu zamierzony cel może osiągnąć. Gratulujemy wyróżnionym i zachęcamy do przeczytania wywiadu z Agnieszką Bocian – Aniołem PFED z województwa łódzkiego. Kolejne wywiady z wyróżnionymi pielęgniarkami i pielęgniarzem już niebawem w Magazynie Pielęgniarki i Położnej.
Pielęgniarka Anioł
File Size: 1949 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Kurs magisterski FEND European Nurses Diabetes Collaborative University Program

1/2/2022

 
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, 

Została już uruchomiona rekrutacja na kurs magisterski FEND European Nurses Diabetes Collaborative University Program, który rozpocznie się we wrześniu 2022 roku. 
Ostateczny termin składania wniosków  to 25 marca 2022.
Kurs trwa 3 lata. 

Składa się z obowiązkowych modułów dotyczących opieki klinicznej nad pacjentem z cukrzycą, badań klinicznych i naukowych realizowanych w diabetologii i pielęgniarstwie diabetologicznym. 
Program kursu realizowany jest przy współpracy z Ekspertami i Badaczami z King's College London. 
Językiem urzędowym jest język angielski. 

Wymagania rekrutacyjne
Musisz:
- być pielęgniarką dyplomowaną,
- mieć co najmniej 2-letnie doświadczenie w opiece diabetologicznej, a 50% obecnego czasu pracy realizować wyłącznie w opiece diabetologicznej,
- być Członkiem Foundation of European Nurses in Diabetes,
- posiadać pisemną zgodę swojego Kierownika na udział w kursie oraz na urlop szkoleniowy,
- zapłacić opłatę rekrutacyjną, 
- posiadać pisemne zaświadczenie o poziomie języka angielskiego.

Więcej informacji  na stronie  https://www.fend.org/education/
Zapraszamy do udziału w kursie.
<<Poprzednia
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie