Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Zalecenia PFED 2023 już są

16/5/2023

 
Polska Federacja Edukacji w Diabetologii (PFED) od 2006 roku przygotowuje zalecenia w opiece diabetologicznej dla pielęgniarek/położnych pracujących z chorymi na cukrzycę. Zalecenia są rekomendowane przez konsultantów w dziedzinach pielęgniarstwa, pielęgniarstwa diabetologicznego, epidemiologicznego i położniczo-ginekologicznego oraz konsultanta w dziedzinie diabetologii i prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zalecenia są wynikiem pracy zespołu, w skład którego wchodzą pielęgniarki i położne z dużym doświadczeniem w zakresie opieki diabetologicznej, pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni wyższych kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Zalecenia w opiece diabetologicznej PFED na rok 2023 zaktualizowano w oparciu o aktualne doniesienia naukowe, kluczowe dla opieki rekomendacje wyszczególniono i przypisano im poziomy dowodów A, B, C lub E, zgodnie z systemem klasyfikacji dowodów zamieszczonym w tabeli 1.
​
Zaktualizowana wersja zaleceń została uzupełniona o procedurę oznaczenia stężenia ciał ketonowych we krwi włośniczkowej przy użyciu glukometru oraz oznaczenia stężenia ciał ketonowych i glukozy w moczu. Procedurę postępowania w przypadku wystąpienia hipoglikemii u chorego na cukrzycę poszerzono o instrukcję przygotowania i podania preparatu glukagon donosowo w postaci proszku. Niniejsze zalecenia są również odpowiedzią na wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie udzielania świadczeń z użyciem technologii teleinformatycznych w diabetologii oraz nowych terapii pacjentów.


Procedury diabetologiczne PFED 2023
File Size: 1650 kb
File Type: pdf
Download File

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Dnia Położnych

12/5/2023

 
Picture
Drogie Koleżanki i Koledzy,

jak wiele profesji, zawody pielęgniarki i położnej mają swoje dni w kalendarzu. Głównym celem takich zawodowych świąt jest przypomnienie społeczeństwu, czym zajmują się osoby pracujące w tych zawodach, docenienie ich wysiłku. Dni pielęgniarek i położnych przypadają w maju. Dzień Pielęgniarek jest obchodzony na całym świecie 12 maja . Został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1973 roku w rocznicę urodzin prekursorki i patronki zawodu, Florence Nightingale. Dzień Położnych to w Polsce 8 maja, ta data upamiętnia rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, więźniarki obozu Birkenau, w którym w czasie II wojny światowej przez dwa lata pomagała więźniarkom przy porodach.

Z okazji NASZYCH ŚWIĄT
życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom
zdrowia i pomyślności, spełnienia osobistych i rodzinnych marzeń,
jak najmniej trudnych chwil, satysfakcjonującego rozwiązywania problemów zawodowych, 
czasu dla siebie i najbliższych. 


W imieniu pacjentów dziękuję Wam za wzorową pracę w ochronie zdrowia, zaangażowanie i sumienne wykonywanie obowiązków oraz za profesjonalną i troskliwą opiekę nad każdym, kto pacjentem był, jest lub będzie.

Alicja Szewczyk
Prezes PFED
Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Życzenia - Wielkanoc 2023

9/4/2023

 
Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei,
czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.
Życzę , aby Święta Wielkanocne przyniosły radość,
pokój oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha! 
​
Radości z tradycji, umocnienia w wierze, bliskości rodzinnej i obfitych łask od Chrystusa Zmartwychwstałego 
życzy zespół PFED
Picture

Wiosenne spotkania z diabetologią w Akademii Bialskiej

20/3/2023

 
Picture
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II oraz Bialskie Stowarzyszenie Diabetyków we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii organizuje seminarium diabetologiczne. Tematyka seminarium będzie dotyczyła: organizacji opieki pielęgniarskiej w diabetologii, zaleceń w pielęgniarskiej i położniczej opiece diabetologicznej, otyłości i cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży, elektronicznego dzienniczka samokontroli. Na warsztatach poruszone zostaną tematy nowych technologii i ciągłego monitoringu w cukrzycy. Serdecznie zapraszamy .

Komunikat
File Size: 110 kb
File Type: docx
Download File

Książka „ Porada pielęgniarki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej” już dostępna

18/1/2023

 
Picture
W książce „Porada pielęgniarki w podstawowej opiece zdrowotnej” pod redakcją: Marioli Pietrzak, Beaty Ostrzyckiej, Zofii Sienkiewicz zawarto wiedzę niezbędną do realizacji opieki wobec pacjenta i jego rodziny w najczęściej spotykanych sytuacjach klinicznych i problemach zdrowotnych. Szczegółowo omówiono takie zagadnienia, jak opieka koordynowana i opieka skoncentrowana na pacjencie, porada pielęgniarska w wybranych jednostkach chorobowych, zarządzanie raną, farmakoterapia i ordynowanie wybranych wyrobów medycznych, zakres współpracy z rodziną pacjenta.

Uwzględniono również skale do oceny stanu pacjenta wykorzystywane w pracy pielęgniarki. Porada pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej jest nowym świadczeniem, które łączy kompetencje zawodowe z nowym spojrzeniem na zarządzanie zdrowiem i chorobą. Wymaga to jednak od pielęgniarek i lekarzy kompetencji społecznych, wiedzy oraz umiejętności z pogranicza prawa, socjologii, psychologii, opieki społecznej i środowiskowej, etyki i ekonomiki zdrowia.

Dzięki zastosowaniu porady pacjent i jego rodzina mogą uzyskać umiejętności w zakresie samoopieki i samopielęgnacji. W rozdziale Cukrzyca typu 2 autorki Alicja Szewczyk i Ewa Kobos opisały badanie fizykalne, interwencje niefarmakologiczne, interwencje farmakologiczne, monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę chorego na cukrzycę typu 2.

Publikacja niezbędna na wszystkich etapach kształcenia zawodowego oraz w praktyce zawodowej pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Życzenia na Boże Narodzenie

24/12/2022

 
Picture
​Nastrojowych  Świąt Bożego Narodzenia
Nadziei – by nie opuszczała,
Radości – by rozweselała,
Miłości – by obrodziła,
Dobroci – by zawsze była,
Wewnętrznego spokoju, aby światło choinki
– symbolu radości z narodzenia Jezusa,
oświetlało zawsze Wasze życie
i pozwalało odnaleźć właściwą drogę
 

Alicja Szewczyk z Zespołem PFED

Ulotka dla rodziców dzieci ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą

22/11/2022

 
Szanowni Państwo, miło nam zaprezentować kolejną część materiałów opracowanych we współpracy naszej federacji z fundacją K.I.D.S.: ulotkę dla rodziców dzieci ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. W ulotce znajduje się 15 pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się na początku drogi z chorobą. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią ulotki zamieszczonej poniżej. Zapraszamy także do korzystania z pozostałych materiałów edukacyjnych opracowanych we współpracy z fundacją K.I.D.S w ramach projektu “Wirtualne klasy”:

https://www.pfed.org.pl/aktualno347ci/projekt-wirtualne-klasy

​Ulotkę w formie drukowanej mogą Państwo zamówić wysyłając informację na adres: edukacja.diabetologiczna@kids.org.pl. W treści maila prosimy podać dane teleadresowe osoby do kontaktu oraz liczbę ulotek, które chcieliby Państwo otrzymać.

Fundacja K.I.D.S. dysponuje 500 szt. ulotek w języku polskim. Ulotka może zostać także przygotowana w języku angielskim lub ukraińskim. Prosimy o dopisanie w mailu informacji o zapotrzebowaniu na inne wersje językowe.
ulotka - nie jesteś sam.pdf
File Size: 11594 kb
File Type: pdf
Download File

Konferencja „Pacjent z cukrzycą w centrum opieki koordynowanej”

14/11/2022

 
Picture
10 grudnia 2022 roku odbędzie się już po raz kolejny Międzywojewódzka Konferencja Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, w tym roku organizowana we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii. Hasłem przewodnim będzie "Pacjent z cukrzycą w centrum opieki koordynowanej".
 
To IV edycja wydarzenia dedykowanego lekarzom i pielęgniarkom z całej Polski, osobom które podejmują wspólne problemy występujące w każdym miejscu pracy oraz demaskują mity w leczeniu ran. W tym roku nasi eksperci podzielą się z Państwem wiedzą z zakresu nowoczesnych form monitorowania glikemii, najnowszych trendach terapeutycznych w cukrzycy, leczenia trudno gojących się ran, w tym zespołu stopy cukrzycowej, ale także owrzodzeń goleni i odleżyn. Wiedza ta niezbędna jest dla skuteczności interdyscyplinarnych zespołów medycznych pracujących z pacjentami z cukrzycą. 
 
Przedstawione zostaną nowości dotyczące m.in. monitorowania glikemii, stosowania nowych cząsteczek w terapii cukrzycy i otyłości, zasad leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i zmian miażdżycowych, łączenia różnych metod terapeutycznych podczas leczenia owrzodzeń np. jednoczesnego stosowania terapii podciśnieniowej i rożnych form odciążania w przypadku zespołu stopy cukrzycowej czy kompresjoterapii w przypadku owrzodzeń żylnych goleni. 
 
Celem jest zwiększanie kompetencji zespołów pracujących z pacjentem, tak aby z cukrzycą był dostrzegany już u lekarza pierwszego kontaktu, co pozwoli zminimalizować ryzyko i nasilenie powikłania tej choroby. Serdecznie zapraszamy w imieniu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Bądźcie Państwo z nami! 
 
Bezpłatna rejestracja na konferencję dla pielęgniarek i lekarzy na www.KonferencjaPTLR.pl  
 

Program konferencji.png
File Size: 465 kb
File Type: png
Download File

Plakat.png
File Size: 1677 kb
File Type: png
Download File

PFED zaprasza na Światowy Dzień Cukrzycy w Centrum Zdrowia Dziecka

8/11/2022

 
Serdecznie zapraszamy 14 listopada 2022 r. wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami cukrzycy, jej profilaktyką, skutecznym leczeniem i zapobieganiem powikłaniom do udziału w obchodach Światowego Dnia Cukrzycy w naszym Instytucie. 
Tegoroczne  hasło brzmi  CUKRZYCA: EDUKACJA CHRONI NASZE JUTRO. Myślą przewodnią Światowego Dnia Cukrzycy w IPCZD będzie  „Zdrowy styl życia i cukrzyca” Celem spotkania jest  zwiększenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, zdrowego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na zaangażowanie w swoje zdrowie.

Miejsce:
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, Al. Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa
Uczestnicy: chorzy na cukrzycę oraz  ich rodziny, opiekunowie, pacjenci oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych, personel medyczny i inne osoby zainteresowane ww.  zagadnieniami. 

Program:  
Zachęcamy w przypadającym 14 listopada – Światowym Dniu Cukrzycy, wszystkich chętnych do ubrania się na niebiesko lub  wybrania jednej części garderoby w kolorze niebieskim symbolizującym zjednoczenie się z chorymi na cukrzycę. 
„Śniadania w IPCZD”  14 listopada 2022 r. w godz. 6.45 - 8.30 pracownicy wchodzący przez Wejście Główne w bud. E otrzymają przy Punkcie Informacyjnym jabłko na zdrowy, dobry dzień.

 Ponadto możliwe będzie:
  • wykonanie bezpłatnego pomiaru poziomu cukru we krwi włośniczkowej z użyciem  glukometru
  • odbędzie się w godz. od 8.00 do 13.00 w dniu 14 listopada 2022 r. w dwóch punktach:
  • w  holu D przy wejściu do Poradni Specjalistycznych
  • w holu RA
  • wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, BMI
  • konsultacja pielęgniarki dotycząca prozdrowotnego trybu życia, wypełnienie ankiety w  kierunku badania przesiewowego dotyczącego ryzyka zachorowania NA CUKRZYCĘ TYPU 2 ankieta na stronie internetowej:
https://www.pfed.org.pl/aktualno347ci/swiatowy-dzien-cukrzycy-ocen-ryzyko-wystapienia-cukrzycy-typu-2
  • konsultacje dietetyczne dla pracowników IPCZD w Poradni Diabetologicznej (gabinet nr 18)  ​
14  listopada 2022r. PONIEDZIAŁEK w godz. 13.30 - 15.00
28 listopada 2022r.  PONIEDZIAŁEK w godz. 14.00 - 15.00 
(zgłoszenie i umówienie pod  adresem g.korzeniewska@ipczd.pl) 
Poza tym w holu głównym Instytutu będzie zorganizowana wystawa wszystkich prac V edycji konkursu plastycznego  „Ja, moja Rodzina i cukrzyca” organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych nr 78 w IPCZD.

Więcej informacji: https://www.czd.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-swiatowy-dzien-cukrzycy-w-centrum-zdrowia-dziecka

​

XVI Konferencja PFED „MISJA pielęgniarki w diabetologii. Połączmy się w dążeniach”

1/7/2022

 
4 czerwca 2022r. w Warszawie odbyła się coroczna konferencja naukowa organizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii. Podczas konferencji rozmawialiśmy głównie o diabetologii, współpracy i partnerstwie pielęgniarek. To, co jest dziś, ukształtowała przeszłość. Obecnie korzystamy w dużej mierze z doświadczenia, wiedzy, praktyki, poglądów pielęgniarek, które z oddaniem w przeszłości pracowały dla chorych o czym wspomniała podczas swojego wykładu  Anne – Marie Felton Prezydent Fundacji Europejskich Pielęgniarek w Diabetologii. Poszczególne stacje XVI Konferencji PFED rozpoczynając od:  Rozkładu lotu,  Wirusa, Kosmosu, Drogi Mlecznej, Kalejdoskopu, po Gwiazdozbiór i Stację Ziemia  przeprowadziły uczestników konferencji przez:  dobre praktyki w pielęgniarstwie diabetologicznym; wyzwania z jakimi  mierzy się pacjent chory na cukrzycę i pielęgniarka diabetologiczna?; telemedycynę i telepielęgniarstwo w diabetologii. Zapraszamy już dzisiaj na XVII Konferencję PFED w 2023 r. do Warszawy.
​​
Listy gratulacyjne:
  1.   Pani Edyty Gadomskiej Zastępcy Dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych
  2.   Pani Zofii Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
1
File Size: 256 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

2
File Size: 97 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Sesja plakatowa.pdf
File Size: 1728 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

<<Poprzednia
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie