Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Wiosenne spotkania z diabetologią w Akademii Bialskiej

20/3/2023

 
Picture
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II oraz Bialskie Stowarzyszenie Diabetyków we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii organizuje seminarium diabetologiczne. Tematyka seminarium będzie dotyczyła: organizacji opieki pielęgniarskiej w diabetologii, zaleceń w pielęgniarskiej i położniczej opiece diabetologicznej, otyłości i cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży, elektronicznego dzienniczka samokontroli. Na warsztatach poruszone zostaną tematy nowych technologii i ciągłego monitoringu w cukrzycy. Serdecznie zapraszamy .

Komunikat
File Size: 110 kb
File Type: docx
Download File

Książka „ Porada pielęgniarki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej” już dostępna

18/1/2023

 
Picture
W książce „Porada pielęgniarki w podstawowej opiece zdrowotnej” pod redakcją: Marioli Pietrzak, Beaty Ostrzyckiej, Zofii Sienkiewicz zawarto wiedzę niezbędną do realizacji opieki wobec pacjenta i jego rodziny w najczęściej spotykanych sytuacjach klinicznych i problemach zdrowotnych. Szczegółowo omówiono takie zagadnienia, jak opieka koordynowana i opieka skoncentrowana na pacjencie, porada pielęgniarska w wybranych jednostkach chorobowych, zarządzanie raną, farmakoterapia i ordynowanie wybranych wyrobów medycznych, zakres współpracy z rodziną pacjenta.

Uwzględniono również skale do oceny stanu pacjenta wykorzystywane w pracy pielęgniarki. Porada pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej jest nowym świadczeniem, które łączy kompetencje zawodowe z nowym spojrzeniem na zarządzanie zdrowiem i chorobą. Wymaga to jednak od pielęgniarek i lekarzy kompetencji społecznych, wiedzy oraz umiejętności z pogranicza prawa, socjologii, psychologii, opieki społecznej i środowiskowej, etyki i ekonomiki zdrowia.

Dzięki zastosowaniu porady pacjent i jego rodzina mogą uzyskać umiejętności w zakresie samoopieki i samopielęgnacji. W rozdziale Cukrzyca typu 2 autorki Alicja Szewczyk i Ewa Kobos opisały badanie fizykalne, interwencje niefarmakologiczne, interwencje farmakologiczne, monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę chorego na cukrzycę typu 2.

Publikacja niezbędna na wszystkich etapach kształcenia zawodowego oraz w praktyce zawodowej pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Życzenia na Boże Narodzenie

24/12/2022

 
Picture
​Nastrojowych  Świąt Bożego Narodzenia
Nadziei – by nie opuszczała,
Radości – by rozweselała,
Miłości – by obrodziła,
Dobroci – by zawsze była,
Wewnętrznego spokoju, aby światło choinki
– symbolu radości z narodzenia Jezusa,
oświetlało zawsze Wasze życie
i pozwalało odnaleźć właściwą drogę
 

Alicja Szewczyk z Zespołem PFED

Ulotka dla rodziców dzieci ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą

22/11/2022

 
Szanowni Państwo, miło nam zaprezentować kolejną część materiałów opracowanych we współpracy naszej federacji z fundacją K.I.D.S.: ulotkę dla rodziców dzieci ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. W ulotce znajduje się 15 pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się na początku drogi z chorobą. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią ulotki zamieszczonej poniżej. Zapraszamy także do korzystania z pozostałych materiałów edukacyjnych opracowanych we współpracy z fundacją K.I.D.S w ramach projektu “Wirtualne klasy”:

https://www.pfed.org.pl/aktualno347ci/projekt-wirtualne-klasy

​Ulotkę w formie drukowanej mogą Państwo zamówić wysyłając informację na adres: edukacja.diabetologiczna@kids.org.pl. W treści maila prosimy podać dane teleadresowe osoby do kontaktu oraz liczbę ulotek, które chcieliby Państwo otrzymać.

Fundacja K.I.D.S. dysponuje 500 szt. ulotek w języku polskim. Ulotka może zostać także przygotowana w języku angielskim lub ukraińskim. Prosimy o dopisanie w mailu informacji o zapotrzebowaniu na inne wersje językowe.
ulotka - nie jesteś sam.pdf
File Size: 11594 kb
File Type: pdf
Download File

Konferencja „Pacjent z cukrzycą w centrum opieki koordynowanej”

14/11/2022

 
Picture
10 grudnia 2022 roku odbędzie się już po raz kolejny Międzywojewódzka Konferencja Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, w tym roku organizowana we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii. Hasłem przewodnim będzie "Pacjent z cukrzycą w centrum opieki koordynowanej".
 
To IV edycja wydarzenia dedykowanego lekarzom i pielęgniarkom z całej Polski, osobom które podejmują wspólne problemy występujące w każdym miejscu pracy oraz demaskują mity w leczeniu ran. W tym roku nasi eksperci podzielą się z Państwem wiedzą z zakresu nowoczesnych form monitorowania glikemii, najnowszych trendach terapeutycznych w cukrzycy, leczenia trudno gojących się ran, w tym zespołu stopy cukrzycowej, ale także owrzodzeń goleni i odleżyn. Wiedza ta niezbędna jest dla skuteczności interdyscyplinarnych zespołów medycznych pracujących z pacjentami z cukrzycą. 
 
Przedstawione zostaną nowości dotyczące m.in. monitorowania glikemii, stosowania nowych cząsteczek w terapii cukrzycy i otyłości, zasad leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i zmian miażdżycowych, łączenia różnych metod terapeutycznych podczas leczenia owrzodzeń np. jednoczesnego stosowania terapii podciśnieniowej i rożnych form odciążania w przypadku zespołu stopy cukrzycowej czy kompresjoterapii w przypadku owrzodzeń żylnych goleni. 
 
Celem jest zwiększanie kompetencji zespołów pracujących z pacjentem, tak aby z cukrzycą był dostrzegany już u lekarza pierwszego kontaktu, co pozwoli zminimalizować ryzyko i nasilenie powikłania tej choroby. Serdecznie zapraszamy w imieniu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Bądźcie Państwo z nami! 
 
Bezpłatna rejestracja na konferencję dla pielęgniarek i lekarzy na www.KonferencjaPTLR.pl  
 

Program konferencji.png
File Size: 465 kb
File Type: png
Download File

Plakat.png
File Size: 1677 kb
File Type: png
Download File

PFED zaprasza na Światowy Dzień Cukrzycy w Centrum Zdrowia Dziecka

8/11/2022

 
Serdecznie zapraszamy 14 listopada 2022 r. wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami cukrzycy, jej profilaktyką, skutecznym leczeniem i zapobieganiem powikłaniom do udziału w obchodach Światowego Dnia Cukrzycy w naszym Instytucie. 
Tegoroczne  hasło brzmi  CUKRZYCA: EDUKACJA CHRONI NASZE JUTRO. Myślą przewodnią Światowego Dnia Cukrzycy w IPCZD będzie  „Zdrowy styl życia i cukrzyca” Celem spotkania jest  zwiększenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, zdrowego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na zaangażowanie w swoje zdrowie.

Miejsce:
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, Al. Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa
Uczestnicy: chorzy na cukrzycę oraz  ich rodziny, opiekunowie, pacjenci oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych, personel medyczny i inne osoby zainteresowane ww.  zagadnieniami. 

Program:  
Zachęcamy w przypadającym 14 listopada – Światowym Dniu Cukrzycy, wszystkich chętnych do ubrania się na niebiesko lub  wybrania jednej części garderoby w kolorze niebieskim symbolizującym zjednoczenie się z chorymi na cukrzycę. 
„Śniadania w IPCZD”  14 listopada 2022 r. w godz. 6.45 - 8.30 pracownicy wchodzący przez Wejście Główne w bud. E otrzymają przy Punkcie Informacyjnym jabłko na zdrowy, dobry dzień.

 Ponadto możliwe będzie:
  • wykonanie bezpłatnego pomiaru poziomu cukru we krwi włośniczkowej z użyciem  glukometru
  • odbędzie się w godz. od 8.00 do 13.00 w dniu 14 listopada 2022 r. w dwóch punktach:
  • w  holu D przy wejściu do Poradni Specjalistycznych
  • w holu RA
  • wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, BMI
  • konsultacja pielęgniarki dotycząca prozdrowotnego trybu życia, wypełnienie ankiety w  kierunku badania przesiewowego dotyczącego ryzyka zachorowania NA CUKRZYCĘ TYPU 2 ankieta na stronie internetowej:
https://www.pfed.org.pl/aktualno347ci/swiatowy-dzien-cukrzycy-ocen-ryzyko-wystapienia-cukrzycy-typu-2
  • konsultacje dietetyczne dla pracowników IPCZD w Poradni Diabetologicznej (gabinet nr 18)  ​
14  listopada 2022r. PONIEDZIAŁEK w godz. 13.30 - 15.00
28 listopada 2022r.  PONIEDZIAŁEK w godz. 14.00 - 15.00 
(zgłoszenie i umówienie pod  adresem g.korzeniewska@ipczd.pl) 
Poza tym w holu głównym Instytutu będzie zorganizowana wystawa wszystkich prac V edycji konkursu plastycznego  „Ja, moja Rodzina i cukrzyca” organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych nr 78 w IPCZD.

Więcej informacji: https://www.czd.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-swiatowy-dzien-cukrzycy-w-centrum-zdrowia-dziecka

​

XVI Konferencja PFED „MISJA pielęgniarki w diabetologii. Połączmy się w dążeniach”

1/7/2022

 
4 czerwca 2022r. w Warszawie odbyła się coroczna konferencja naukowa organizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii. Podczas konferencji rozmawialiśmy głównie o diabetologii, współpracy i partnerstwie pielęgniarek. To, co jest dziś, ukształtowała przeszłość. Obecnie korzystamy w dużej mierze z doświadczenia, wiedzy, praktyki, poglądów pielęgniarek, które z oddaniem w przeszłości pracowały dla chorych o czym wspomniała podczas swojego wykładu  Anne – Marie Felton Prezydent Fundacji Europejskich Pielęgniarek w Diabetologii. Poszczególne stacje XVI Konferencji PFED rozpoczynając od:  Rozkładu lotu,  Wirusa, Kosmosu, Drogi Mlecznej, Kalejdoskopu, po Gwiazdozbiór i Stację Ziemia  przeprowadziły uczestników konferencji przez:  dobre praktyki w pielęgniarstwie diabetologicznym; wyzwania z jakimi  mierzy się pacjent chory na cukrzycę i pielęgniarka diabetologiczna?; telemedycynę i telepielęgniarstwo w diabetologii. Zapraszamy już dzisiaj na XVII Konferencję PFED w 2023 r. do Warszawy.
​​
Listy gratulacyjne:
  1.   Pani Edyty Gadomskiej Zastępcy Dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych
  2.   Pani Zofii Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
1
File Size: 256 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

2
File Size: 97 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Sesja plakatowa.pdf
File Size: 1728 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

V Konferencja Naukowa CUKRZYCA - PREWENCJA, EDUKACJA, KLINIKA, REHABILITACJA w Tarnowie

1/7/2022

 
Obraz
W dniu 25 maja odbyła się organizowana przez Katedrę Pielęgniarstwa V już Konferencja Naukowa poświęcona cukrzycy. Od czterech lat członkowie  Polskiej  Federacji Edukacji w Diabetologii są zapraszani do udziału w konferencji i wygłoszenia wykładów.

Podczas Konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać  wykładów m.in. o Schemacie współczesnej opieki diabetologicznej z zastosowaniem telemedycyny i technologii medycznych. Schemat postępowania na przykładzie opieki nad ciężarną z cukrzycą (dr hab. med. Katarzyna Cyganek), Powikłania oczne w cukrzycy a ciąża (prof. nadzw. dr hab. Barbara Mirkiewicz-Sieradzka), Cukrzyca w wieku starszym (dr Janina Kokoszka-Paszkot), Zespół metaboliczny u osób z prawidłową masą ciała (dr Barbara Kubik), Leki przeciwcukrzycowe – lekami kardiologicznymi (prof. dr hab. Jacek Sieradzki) Temat Pielęgniarka w diabetologicznym zespole terapeutycznym partnerem dla lekarza, wsparciem dla pacjenta  zaprezentowała  Alicja Szewczyk.

Ciekawa inicjatywa Katedry Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie zwracająca uwagę na cukrzycę, która jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i rozwijającą się dziedzinę medycyny diabetologię.
Więcej  na stronie Wydziału Ochrony Zdrowia ANS w Tarnowie anstar.edu.pl

Projekt "Wirtualne klasy"

3/6/2022

 
Obraz
Szanowni Państwo, mamy przyjemność przedstawić Państwu projekt "Wirtualne klasy", który powstał we współpracy naszej federacji PFED z fundacją K.I.D.S. Projekt ten adresuje wyzwania edukacji diabetologicznej w czasie pandemii Covid-19, kiedy dostęp do pacjenta i jego rodziny jest mocno utrudniony. Dodatkowo, wraz ze wzrostem dostępności technologii, często pierwszym źródłem informacji staje się internet. Odpowiadając na tę potrzebę, udostępniamy zweryfikowane materiały edukacyjne w takiej formie, by były one łatwo dostępne w edukacji on-line zarówno dla personelu medycznego, jak i samoedukacji pacjentów i rodziców.

Język prezentacji dopasowany został do potrzeb dzieci i rodziców wchodzących na drogę choroby. Prezentacje wzbogacone zostały o kolorowe grafiki, które ułatwiają odbiór treści. Dużą zaletą opracowanych materiałów jest możliwość ich łatwej modyfikacji przez personel medyczny w momencie zmieniających się wytycznych. "Wirtualne klasy" dostępne są w trzech jezykach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Poniżej znajdą Państwo dwie opracowane prezentacje w formie PDF oraz PPTX, kolejne dwie zostaną zamieszczone niedługo. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami oraz udostępniania ich pacjentom.

wirtualne_klasy_cukrzyca-min.pdf
File Size: 2174 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

wirtualne_klasy_cukrzyca_en.pptx-min.pdf
File Size: 2148 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

wirtualne_klasy_cukrzyca_uk_.pptx-min.pdf
File Size: 2177 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

żywienie_w_cukrzycy_-u.pptx-min.pdf
File Size: 4043 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

żywienie_w_cukrzycy_en.pptx-min.pdf
File Size: 4005 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

żywienie_w_cukrzycy-min.pdf
File Size: 4046 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Warsztaty Dobrej Praktyki Leczenia Ran

17/5/2022

 
Obraz
​Polskie Towarzystwo Leczenia Ran zaprasza do udziału w Warsztatach Dobrej Praktyki Leczenia Ran, które są kontynuacją cyklu Ogólnopolskiego Programu Leczenia Ran organizowanego pod patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Polska Federacja Edukacji w Diabetologii objęła patronatem honorowym to wydarzenie.

Celem Warsztatów Dobrej Praktyki Leczenia jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz przekazanie praktycznych umiejętności związanych z diagnostyką i leczeniem ran przewlekłych. Rozpoczynamy spotkaniem organizowanym w dniu 31.05.2022 w Warszawie, by kontynuować do końca czerwca spotkania we Wrocławiu, Olsztynie, Lublinie i Szczecinie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny dla osób wykonujących zawody medyczne. Warsztaty doszkalające mają wymiar praktyczny i dedykowane są wszystkim, którzy chcą pogłębić wiedzę w zakresie leczenia ran, jak i tym, którzy pragną rozpocząć pracę w tym obszarze.

Harmonogram warsztatów na 2022:
Warszawa – 31 maja
Wrocław – 7 czerwca
Olsztyn – 14 czerwca
Lublin – 21 czerwca
Szczecin – 28 czerwca

Formularz rejestracyjny: https://warsztatyptlr.pl/rejestracja/

Udział w spotkaniach jest bezpłatny dla osób wykonujących zawody medyczne – liczba miejsc limitowana, decyduje kolejność zgłoszeń (rejestracji).

Zachęcam do udziału w warsztatach wszystkich, niezależnie od miejsc pracy, którym jest poradnia, oddział, czy praktyka pielęgniarska lub lekarska. Podczas Warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się zarówno z najnowszymi metodami diagnozowania i leczenia pacjentów z ranami przewlekłymi, ale także z najnowszymi środkami służącymi do skracania czasu ich gojenia, takimi jak coraz nowocześniejsze urządzenia do terapii podciśnieniowej, aktywne opatrunki czy systemy do odciążania ran.

To pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran w formule kontaktowej, po trudnym czasie pandemicznym, tym bardziej nie możemy się doczekać!

Z wyrazami szacunku,
Dr hab. n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska
Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran



<<Previous
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie