Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Fundacja European Nurses in Diabetes (FEND) świętuje odkrycie insuliny

8/9/2021

 
Fundacja Europejskich Pielęgniarek w Diabetologii świętuje odkrycie insuliny, najcenniejszego daru życia, dla osób cierpiących na cukrzycę na całym świecie. Równy dostęp do insuliny dla wszystkich potrzebujących powinien być celem rządów krajowych i dostawców usług diabetologicznych. Około 6% światowej populacji żyje z cukrzycą.

FEND z zadowoleniem przyjmuje cele WHO Global Diabetes Compact zainicjowane 14 kwietnia 2021 r. na Global Diabetes Summit współorganizowanym przez Światową Organizację Zdrowia i rząd Kanady, przy wsparciu University of Toronto. Tworzenie wyborów dla krajów w obliczu złożoności profilaktyki cukrzycy, wczesna diagnoza, leczenie, opieka i rehabilitacja, niezależnie od rozwoju. W zapewnieniu opieki diabetologicznej wszystkim, którzy jej potrzebują należy wspólnie, szybciej i szybciej dążyć do przodu dalej niż wcześniej.

Więcej:
​https://www.fend.org/who-global-diabetes-compact-launch-14-april/
https://www.fend.org/

Kobiety, które zmieniają cukrzycę

8/9/2021

 
Obraz
Coraz więcej kobiet jest obecnych w świecie cukrzycy, a wiele z nich przyczynia się do przełomowych badań czy istotnych działań na rzecz cukrzycowej społeczności.
Weronika Burkot - rzecznik ds. cukrzycy, blogerka, w swoim artykule przedstawia sylwetki 5 niesamowitych kobiet z całego świata, które dedykują swoją pracę osobom z cukrzycą.

​Więcej interesujących artykułów ze świata cukrzycy na blogu Weroniki Burkot, serdecznie zapraszamy: http://bluesugarcube.blogspot.com/

Kobiety, które zmieniają cukrzycę
File Size: 120 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Doroczna konferencja FEND wirtualnie 24 września 2021

31/8/2021

 
Fundacja Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych FEND (Foundation of European Nurses in Diabetes) organizuje swoją doroczną konferencję już po raz 26.  Są one organizowane od chwili powstania organizacji w 1995 r. Obecna odbędzie się  24 września wirtualnie ze względu na pandemię.  Program  konferencji wynika wprost z misji i celów FEND. Są to m.in.: promowanie opieki nad osobami z cukrzycą opartej na naukowych podstawach, wzmacnianie profesjonalnej roli pielęgniarki w opiece nad tą grupą chorych oraz rozwijanie współpracy z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się opieką zdrowotną.

​Pozostałe tematy tegorocznych obrad to między innymi: dane i rejestry; cyfryzacja technologii samoopieki; opieka zintegrowana; plan działania na cukrzycę; cukrzyca i jej powikłania – jak skutecznie zmniejszamy ryzyko lub leczymy powikłania?; cukrzyca typu 1 i zaburzenia odżywiania (T1de) – definicja i wyzwania wielodyscyplinarnego podejścia zespołowego do zarządzania klinicznego; cukrzyca u osób starszych – jak możemy zaspokoić potrzeby tej rosnącej populacji?; implikacje dla europejskich systemów opieki zdrowotnej.

​Polska  Federacja Edukacji w Diabetologii również będzie miała swoje wystąpienia.

Rejestracja i informacje o konferencji na stronie:
https://www.fend.org/conference
https://www.fend.org/

Raport „Ścieżka opieki nad chorym na cukrzycę”

31/8/2021

 
„Z perspektywy misji funkcjonowania systemu ochrony zdrowia centralnym ogniwem jest perspektywa Pacjenta” słowa Violetty Porowskiej, przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, Posła na Sejm RP  dały wstęp do raportu. W Raporcie pt.: „Ścieżka opieki nad chorym na cukrzycę. Kluczowe aspekty i rekomendacje zmian” przedstawiono rekomendacje wdrożenia w system ochrony zdrowia „Standardu organizacyjnego opieki w diabetologii” oraz nowego świadczenia „Kompleksowej porady diabetologicznej z ustaleniem planu leczenia”.

Z inicjatywy Fundacji Eksperci dla Zdrowia powstał raport. W dniu 24 sierpnia 2021.  na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego  autorzy raportu:   prof. Dorota Zozulinska-Ziółkiewicz, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, prof. Leszek Czupryniak i dr Jakub Gierczyński przedstawiali jego tezy. Ze wstępu do raportu możemy przeczytać … „Ze względu na szczególny charakter porady specjalistycznej w ramach której będzie konieczne wykonanie wiele procedur związanych z rozszerzoną oceną kliniczną pacjenta, edukacją dietetyczną i terapeutyczną, konsultacjami z innymi specjalistami a także opracowaniem indywidualnego planu leczenia, należy opracować nową procedurę medyczną, która realizowana byłaby w poradni diabetologicznej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia zawartą w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej”.

Więcej :

Zapis wideo z posiedzenia: 
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=0A208F3FF727D8C0C125871800385579&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

Raport i prezentacje podczas posiedzenia Zespołu:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=624

Zmarła prof. Elżbieta Piontek

17/8/2021

 
Obraz
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko.” – ks. J. Twardowski  

Z wielkim smutkiem członkowie Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii przyjęli wiadomość o odejściu 14 sierpnia 2021 roku Pani Profesor Elżbiety Piontek, która od 15 lat działalności stowarzyszenia była jego wsparciem.

Z perspektywy minionego czasu wspominamy Panią Profesor jako zaangażowanego lekarza pediatrę - diabetologa, osoby szczególnie wyrazistej, znanej, szanowanej i powszechnie lubianej. Kochała pielęgniarki i pielęgniarstwo diabetologiczne.
Była osobą życzliwą, pełna mądrych rad nie tylko naukowych, ale i życiowych. Zawsze pełna energii. Ze względu na szeroką wiedzę i  zainteresowania Pani Profesor,  z wielką przyjemnością dyskutowaliśmy  nie tylko na bieżące problemy  polskiej diabetologii ,  pielęgniarstwa diabetologicznego, ale także szeroko pojęte zagadnienia kultury i nauki.
 Dziękujemy Pani Profesor za lata współpracy i ogromne zaangażowanie.

Pani Profesor pozostanie na zawsze w naszych sercach jako godny do naśladowania wzór pracy na rzecz pacjentów i ich rodzin, polskiej nauki i medycyny , tworzenia trwałych relacji w diabetologiczno-pediatrycznym zespole terapeutycznym.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu .

Msza święta  żałobna odbędzie się dnia 19 sierpnia 2021 roku o godz. 11.00 w kościele NMP w Międzylesiu przy ul. Bursztynowej 16, po której nastąpi pochowanie na cmentarzu w Starej Miłośnie.

Drugie spotkanie  - Forum ekspertów ds. cukrzycy

13/8/2021

 
6 lipca 2021 r. odbyło się drugie spotkanie  Forum Ekspertów ds. Cukrzycy. Tematyka dotyczyła  profilaktyki i edukacji diabetologicznej.

Uczestnicy forum podjęli dyskusję  nad obecnymi wyzwaniami w obszarze profilaktyki i edukacji oraz wypracowaniem rekomendacji dotyczących działań, które mogłyby pomóc w powstrzymaniu rozwoju epidemii cukrzycy w Polsce.

Więcej na stronie organizatora Forum: https://diabetyk.org.pl/forum-ekspertow-ds-cukrzycy/

Jest już hasło Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day – WDD)

13/8/2021

 
Obraz
Zgodnie z decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej IDF obchody tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day – WDD) 14 listopada 2021 r. odbywać się  będą pod hasłem   – JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY?
​
Tematem przewodnim na lata 2021-2023 jest “Dostęp do opieki diabetologicznej”.
Więcej na stronie http://worlddiabetesday.org/about/

Jubileusz 40-lecia istnienia PSD

28/6/2021

 
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. Organizacja powstała z inicjatywy oddolnej pacjentów w 1981 roku. Pacjenci postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zjednoczyć się dla własnego dobra. Udało im się to bardzo skutecznie. Dziś, po czterdziestu latach, założona wtedy organizacja  jest jedną z największych w Polsce. Liczy prawie 60 tys. członków zrzeszonych w około 350 oddziałach i kołach na terenie całego kraju.

Prezes Zarządu Głównego PSD zaprasza do obejrzenia specjalnego materiału video, który powstał z okazji 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków: https://www.youtube.com/watch?v=NFTshjr38Cc
Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego bardzo dziękuję wszystkim Państwu za współpracę - „Razem zmieniamy historię cukrzycy w Polsce”.

Gratulujemy PSD jubileuszu, życzymy  wytrwałości i siły  w realizowaniu misji stowarzyszenia. 
W załączeniu publikacja jubileuszowa PSD.
Biuletyn Jubileuszowy PSD
File Size: 1875 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Forum Ekspertów ds. Cukrzycy – Inauguracja

5/6/2021

 
Dnia 31 maja 2021 roku odbyło Forum Ekspertów ds. Cukrzycy. Celem forum  jest przeprowadzenie kompleksowej debaty na temat stanu polskiej diabetologii oraz – w długiej perspektywie – usprawnienia systemu opieki nad pacjentem z cukrzycą w Polsce.

W ramach  prac Forum planuje organizację szeregu debat, których efektem będzie wypracowanie zestawu rekomendacji zmian w obszarze diabetologii. Tematem pierwszej z nich była alokacja środków z opłaty cukrowej.
W ramach pakietu cukrowego, służącemu jak najbardziej efektywnej alokacji środków z opłaty cukrowej zostały zaproponowane następujące rozwiązania:
– profilaktyka prozdrowotna w szkołach podstawowych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych, screeningu i monitorowania stanu zdrowia dzieci i młodzieży;
– utworzenie poradni leczenia otyłości u dzieci;
– kompleksowa porada diabetologiczna dedykowana pacjentom z cukrzycą typu 1 i 2;
– świadczenia edukacyjne dla pacjentów z cukrzycą;
– stworzenie sieci kompleksowego leczenia otyłości u dorosłych oraz systemu opieki nad pacjentem wymagającym interwencji chirurgicznej;
– przeznaczanie środków z opłaty cukrowej na rozszerzanie dostępu do nowoczesnych opcji leczenia cukrzycy.


Nagranie debaty na  stronie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków:
​https://diabetyk.org.pl/inauguracja-forum-ekspertow-ds-cukrzycy/

IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Wyzwania naukowe i szkoleniowe we współczesnym pielęgniarstwie”

5/6/2021

 
Instytut Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Oddział Kielce oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Oddział Świętokrzyski to organizatorzy IV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Wyzwania naukowe i szkoleniowe we współczesnym pielęgniarstwie”, która odbyła się w trybie zdalnym w Kielcach w dniach 15-17 kwietnia tego roku.
​

Wynikami badań naukowych z obszaru pielęgniarstwa podzieliło się wielu specjalistów z kraju i zagranicy. Podczas pięciu sesji tematycznych liderzy pielęgniarstwa polskiego, naukowcy i praktycy oraz konsultanci w dziedzinach pielęgniarstwa podzielili się swoim doświadczeniem i wskazali kierunki współczesnego pielęgniarstwa.  Wśród pielęgniarstw specjalistycznych znalazło się również  pielęgniarstwo diabetologiczne. Zaproszeni wykładowcy z Wielkiej Brytanii i Słowacji zaprezentowali badania prowadzone w zagranicznych ośrodkach. Warsztaty, które były zorganizowane  umożliwiły aktualizację praktycznej wiedzy i umiejętności.

Więcej o konferencji na stronie organizatora. Zachęcamy do zapoznania się z książką streszczeń wystąpień konferencyjnych. https://piel.ujk.edu.pl/index.php/pl/konferencja/ksiazka-streszczen

​Książka streszczeń w załączeniu:
„Wyzwania naukowe i szkoleniowe we współczesnym pielęgniarstwie”
File Size: 3708 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

<<Poprzednia
Naprzód>>
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie