W niedzielę 22 listopada 2015 telewizja ipla.pl pokazał magazyn “Wystarczy chcieć” poświęcony walce z cukrzycą. Bohaterami programu były dzieci z cukrzycą, które o swojej chorobie mówiły ze spokojem i znawstwem; wśród nich 13-letnia Łucja, pływaczka, która wraz ze swoją mamą dowodziła, że choroba nie musi zniweczyć sportowych pasji. Specjaliści od żywienia demonstrowali zasady i sposoby przygotowywania zdrowych posiłków dla dzieci z cukrzycą, zaś gośćmi w studio były dr hab. Marianna Bąk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM oraz Jolanta Michałowska, specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego z PFED. Ciekawy program: dobre pomysły dydaktyczne, zaskakujące obserwacje pacjentów, ważne komentarze ekspertów.
Fragmenty wypowiedzi
Doc Marianna Bąk: Pacjent z cukrzycą jest wyjątkowy: sam musi dysponować niezbędną wiedzą na temat choroby, ta wiedza jest częścią terapii. Otoczenie też musi znać objawy, które wiążą się ze zmianą metabolizmu, czyli wahaniami glikemii. Jolanta Michałowska: Dobrze wyedukowany personel to dobrze wyedukowani pacjenci, dlatego PFED zajmuje się przede wszystkim edukacja personelu, tak aby wiedza przekazywana pacjentom była prawidłowa. Pielęgniarek ze specjalizacją diabetologiczną jest mało, więc organizacja dąży do szerzenia edukacji. PFED opracowała materiały edukacyjne m.in. dla nauczycieli, dla pielęgniarki szkolnych – informujące, jak postępować z dzieckiem z cukrzycą w szkole.
Organizuje również szkolenia i konferencje; tegoroczna konferencja (11-12 grudnia) dokona podsumowania 10 lat działalności. Nie ogranicza się ona do Polski, PFED współpracuje z pielęgniarkami europejskimi, dzieląc się doświadczeniami i osiągnięciami. Doc. Marianna Bąk: Byłam przy narodzinach PFED i przyznaję, że determinacja pielęgniarek, które chciały pomagać pacjentom, doprowadziła do poprawy sytuacji (i tego, że jak można zobaczyć w programie TV, nawet dzieci mają solidną wiedzę na temat cukrzycy i dobrze sobie radzą z kontrolą choroby na co dzień). Matka Łucji: Edukacja prowadzona w szpitalu jest bardzo przydatna, np. zachęciła Łucję do nieprzerywania treningów, nierezygnowania ze sportowej pasji.
W CZD zorganizowano szkolenie dla nauczycieli i trenerów, aby oswoić ich z chorobą Łucji; ona, a także my, jej rodzice, mogliśmy czuć się bezpiecznie wiedząc, że ma pomoc, że nauczyciele mają niezbędną wiedzę, a dzieci w klasie są przeszkolone i chętne do pomocy. Łucja potwierdziła, że często korzystała z pomocy kolegów z klasy, którzy przypominali o zmierzeniu cukru, oferowali coś słodkiego w razie hipoglikemii, nie zostawiali samej. Jolanta Michałowska: PFED stara się dotrzeć z wiedzą do pracowników szkół, doprowadzić, żeby z obawy nie izolowali dzieci z cukrzycą, nie odcinali od normalnego życia, nie traktowali jak osoby inne. Jest ważne organizowanie spotkań z klasą, informowanie, oswajanie – żeby dzieci wiedziały. One świetnie potrafią pilnować siebie nawzajem i wspierać się – a chodzi o to, żeby jak najszybciej pomóc, zareagować. Jeśli wiemy, o co chodzi, to się nie boimy.