O rozpoczęciu pierwszego w Polsce projektu tele-opieki pielęgniarskiej poinformowała dr n. o zdr. Dorota Kilańska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Projekt TeleNrsCare – Sieć telepielęgniarstwa dla zintegrowania opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, którego dr Kilańska jest koordynatorem, będzie realizowany w Zakładzie Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie UM w Łodzi we współpracy z uniwersytetem w Reykjaviku (Islandia). Celem projektu jest wymiana wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk, i utworzenie ośrodka referencyjnego dla potrzeb tele-pielęgniarstwa.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzi Projekt „TeleNrsCare-Sieć telepielęgniarstwa dla zintegrowania opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi” realizowany w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych, dofinansowany z pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia funduszy Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Projekt realizowany będzie w Zakładzie Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy z Wydziałem Pielęgniarstwa, Uniwersytet Islandzki z Reykjaviku.Celem głównym projektu jest stworzenie ośrodka referencyjnego dla potrzeb telepielęgniarstwa ponad granicami, we współpracy z Uniwersytetem z Islandii, w celu poprawy jakości opieki i zwiększenia dostępności do świadczeń pielęgniarskich dla osób starszych i przewlekle chorych w Polsce.
Dyrektywa Unii Europejskiej (2011/24/EU) wzywa do rozwijania współpracy pomiędzy podmiotami leczniczymi oraz odpowiedzialnymi za nie instytucjami aby zapewnić bezpieczny, wysokiej klasy i sprawny transgraniczny system opieki zdrowotnej poprzez wspólne planowanie, określanie standardów wprowadzenia interoperacyjnego systemu ICT, mechanizmy zapewniające ciągłość opieki i tworzenie centrów referencyjnych również dla pielęgniarek. Istotne jest więc wprowadzenie procedur i rozwiązań administracyjnych stosowanych w jednostkach organizacyjnych, umożliwiających podjęcie działań ponad granicami. Pielęgniarstwo pełni istotną rolę w zapewnieniu ciągłości opieki, gdyż stanowi podstawowy element łączący sektory opieki szpitalnej, podstawowej opieki zdrowotnej oraz społecznej.
W ramach projektu zostaną zorganizowane następujące działania:
1. Konferencja dot. teleopieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi zorganizowana w UM w Łodzi
2. Szkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi dla 6 polskich liderów pielęgniarstwa w Islandii
3. Warsztaty dla 15 pielęgniarek w Polsce w celu budowy planów opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi na bazie słownika ICNP®.
Z poważaniem
mgr piel. dr n. o zdr. Dorota Kilańska
przewodnicząca Zarządu Oddziału w Łodzi PTP
kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie
Koordynator Projektu TeleNrsCare
Koordynatorem projektu jest dr Dorota Kilańska.
Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie
Katedra Nauczania Pielęgniarstwa
90-136 Łódź, ul. Narutowicza 58
telefon: 42 678 87 53
Więcej o projekcie na stronie www.telenrscare.umed.pl
Nabór do projektu : http://www.telenrscare.umed.pl/news/wydarzenia/