W Warszawie 14 grudnia ub.r. miało miejsce ważne wydarzenie – Sympozjum edukacyjne pt. „Opieka koordynowana – kierunki rozwoju opieki zdrowotnej”. Sympozjum z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów – przedstawicieli uczelni, instytucji naukowych i badawczych, firm finansowych, doradczych, organizacji pacjentów zostało zorganizowane przez NFZ we współpracy z Bankiem Światowym. Doradcy strategiczni i eksperci WHO, OECD, Banku Światowego obok przedstawicieli NFZ, Ministerstwa Zdrowia uczestniczyli w dyskusjach panelowych , zastanawiając się nad następującymi sprawami: Czy Polska jest przygotowana na wprowadzenie zintegrowanej (koordynowanej) opieki zdrowotnej? Czy opieka koordynowana przyczyni się do zmniejszenia wydatków na ochronę zdrowia? Czy zwiększy satysfakcję pacjenta i poprawi jakość kontaktów z systemem ochrony zdrowia? Czy wreszcie przyczyni się do poprawy jakości opieki pod względem klinicznym? Cieszymy się, że w dyskusji nie zabrakło głosu pielęgniarki. Dr Dorota Kilańska, dyrektor Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie, wzięła udział w panelu poświęconym klinicznej jakości opieki w modelu zintegrowanym. Zwróciła uwagę na wybitną rolę pielęgniarek w koordynacji opieki, potwierdzoną praktycznie w modelach z powodzeniem wdrażanych w wielu krajach Europy i świata, np. w Holandii. Przebieg sympozjum można prześledzić na stronie http://sympozjum-live.pl/#agenda
Koordynowana opieka zdrowotna (omówienie)
Koordynowana opieka zdrowotna (KOZ) to opieka skoncentrowana na pacjencie. Jest to kluczowy element obecnie przeprowadzanych reform systemów zdrowotnych w krajach zachodnich. Podstawowe założenia KOZ: to wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej, rozpoznanie i zaspokajanie zdrowotnych potrzeb pacjenta, koordynowanie opieki w całym systemie ochrony zdrowia (ciągłość). W Europie kraje zamożne Holandia, Wielka Brytania, Dania doskonalą koordynację opieki; w tych krajach systemy ochrony zdrowia są wysoko oceniane przez pacjentów. Nawet w średnio zamożnych krajach świata, jak np. Kostaryka, Brazylia, Singapur czy Turcja, widoczny jest trend w kierunku integracji opieki zdrowotnej. Przykład zaawansowanej integracji systemu stanowi Chorwacja.
Nadrzędnym celem opieki koordynowanej jest zapewnienie ciągłość leczenia poprzez dostęp do szerokiego zakresu usług medycznych u współpracujących ze sobą świadczeniodawców. Integracja szerokiego zakresu świadczeń (od profilaktyki i promocji zdrowia po leczenie – w tym specjalistyczne i szpitalne – po rehabilitację i opiekę paliatywną) przyczynia się do zmniejszenie fragmentacji i pozwala bardziej efektywnie wykorzystać zasoby. Właściwe funkcjonowanie POZ to klucz do integracji, ponieważ tu pacjent trafia z większością swoich problemów zdrowotnych; POZ zapewnia koordynację świadczeń wszystkich poziomów w szerokim spektrum jednostek chorobowych.
Uczestnicy systemu ochrony zdrowia w Polsce, międzynarodowi eksperci z dziedziny ochrony zdrowia oraz praktycy dyskutowali nad podstawami naukowymi i praktycznymi aspektami opieki koordynowanej. Zastanawiali się, czy możliwe jest budowanie systemu opieki zdrowotnej oferującego opiekę wysokiej jakości , zapewniającą pacjentom satysfakcję z leczenia przy zachowaniu niskich kosztów.
Program Sympozjum
Przedstawienie celów, zakresu i kluczowych zagadnień Sympozjum
Panel dyskusyjny 1
Czy reforma oparta na założeniach opieki koordynowanej przyczyni się do zmniejszenia wydatków na system ochrony zdrowia pokrywanych przez system i samych pacjentów w perspektywie średnioterminowej?
Czy część funduszy przeznaczonych na leczenie szpitalne przesunie się do leczenia specjalistycznego i podstawowego?
Panel dyskusyjny 2
Czy reforma oparta na założeniach opieki koordynowanej przyczyni się do zwiększenia satysfakcji pacjenta oraz zwiększenia jego roli w systemie i samym procesie leczenia?
Czy system opieki zdrowotnej jest na to gotowy?
Jak zaangażować i wzmocnić pozycję pacjentów i ich rodzin?
Czy pacjent jest w centrum opieki?
Panel dyskusyjny 3
Czy reforma oparta na założeniach opieki koordynowanej przyczyni się do zwiększenia jakości opieki pod względem klinicznym?
Jak mierzyć jakość opieki, jak mierzyć opiekę koordynowaną?