Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2504) wpłynął do sejmu 18 czerwca br. Regulacja, jeśli zostanie przyjęta, będzie miała duże znaczenie dla umacniania faktycznej samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych i wzmocnienia roli naszej grupy zawodowej w polskim systemie ochrony zdrowia.
Ustawa m.in. przewiduje wyposażenie pielęgniarek i położnych w uprawnienie wypisywania recept na niektóre leki i ordynowania niektórych leków. Zagraniczne organizacje pielęgniarskie już odnotowują to jako nasz sukces. Poniżej pismo od przewodniczącego bardzo opiniotwórczej i szacownej instytucji: brytyjskiego Królewskiego Kolegium Pielęgniarstwa (Royal College of Nursing) – tłumaczenie angielskiego oryginału.
Ustawa m.in. przewiduje wyposażenie pielęgniarek i położnych w uprawnienie wypisywania recept na niektóre leki i ordynowania niektórych leków. Zagraniczne organizacje pielęgniarskie już odnotowują to jako nasz sukces. Poniżej pismo od przewodniczącego bardzo opiniotwórczej i szacownej instytucji: brytyjskiego Królewskiego Kolegium Pielęgniarstwa (Royal College of Nursing) – tłumaczenie angielskiego oryginału.
Royal College of Nursing
The voice of nursing in UK
26 czerwca 2014
Adresowane do PTP, NIPiP i izb okręgowych oraz do polskiego parlamentu
W imieniu RCN (Royal College of Nursing) z wielką przyjemnością pragnę pogratulować Polskiemu Towarzystwu Pielęgniarskiemu konsekwencji i niezłomności w lobbowaniu na rzecz wprowadzenia recept pielęgniarskich. Dzięki temu społeczeństwo polskie zainteresowało się sprawą recept pielęgniarskich, namawiałbym więc polski parlament do uważnego pochylenia się nad problemem, gdy odbędzie się czytanie projektu ustawy zawierającej te regulacje w lipcu br.
RCN od lat oficjalnie wspiera wysiłki PTP na rzecz recept pielęgniarskich. Ordynowanie niektórych leków jako kompetencja pielęgniarska bardzo rozwinęło się w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch dekad; jako pierwsze wybrane leki zaczęły przepisywać w 1998 r. pielęgniarki środowiskowe i wizytatorzy zdrowia*. Prowadzone w UK badania pokazały, że uprawnienie pielęgniarek do ordynowania leków poprawiło wyniki pacjentów, poprawiło jakość usług świadczonych przez brytyjski system ochrony zdrowia (NHS), jak również podniosło satysfakcję zawodową pielęgniarek. Te wnioski potwierdziły kluczowe założenie lansowane przez RCN, że pielęgniarki mogą podjąć i dążą do podejmowania innowacji, które pozwalają NHS zaoszczędzić środki bez szkody dla pacjentów. Jeśli chodzi o poprawę wyników zdrowotnych pacjentów, to analizy prowadzone w 2011 r. pokazały, że przepisywanie recept przez pielęgniarki poprawia dostęp pacjenta do opieki zdrowotnej. To uprawnienie pielęgniarskie przyczynia się do ograniczenia zbytecznych przyjęć do szpitala przy jednoczesnej poprawie dostępu do leczenia; zwłaszcza dotyczy to pacjentów z chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzyca. Jeśli chodzi o funkcjonowanie systemu, okazuje się, że wyposażenie brytyjskich pielęgniarek w uprawnienie do przepisywania leków wiąże się ze skróceniem czasu oczekiwania na świadczenia. Ponieważ pielęgniarki, przepisując leki, umozliwiają lekarzom skoncentrowanie się na poważniejszych i trudniejszych problemach zdrowotnych, przebieg procesu terapeutycznego jest bardziej sprawny i lepiej ukierunkowany. W rezultacie pacjenci w Wielkiej Brytanii prezentują wyższy poziom satysfakcji i ogólne zaufanie do wypisywania recept przez pielęgniarki. Dowiedziono też, że recepty pielęgniarskie wzmacniają autonomię pielęgniarek, ich satysfakcję z pracy i niezależność. To szczególnie istotne w odniesieniu do pielęgniarek pracujących w środowisku i w terenie ubogim w ośrodki zdrowia, gdzie poradnie lekarskie bywają odległe i trudno dosępne.
Więcej informacji o korzyściach wynikających z wprowadzenia recept pielęgniarskich w Wielkiej Brytanii można znaleźć tu: www.rcn.org.uk/data/assets/pdf_file/0008/443627_Nurse_Prescribing_in_the_UK-RCN_Factsheet.pdf
W poczuciu solidarności z naszymi partnerami w Europie, zwłaszcza z Europejską Federacją Stowarzyszeń Pielęgniarskich (European Federation of Nurses Associations – EFN), chcę zadeklarować wsparcie RCN dla działań PTP na rzecz recept pielęgniarskich. Mam nadzieję, że poprawi to opiekę nad pacjentem i wzmocni reputację Polski jako europejskiego lidera w zakresie innowacji i dobrej praktyki w pielęgniarstwie.
Z wyrazami szacunku
Dr Peter Carter
Przewodniczący i sekretarz generalny RCN
*stanowisko zwykle obsadzane przez specjalnie przygotowane pielęgniarki lub położne, zajmujące się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia w środowisku.