Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Przeczytajcie w „Menedżerze zdrowia”

16/8/2016

 
W numerze 5–6/2016 „Menedżera zdrowia” opublikowano artykuł  Doroty Kilańskiej pt. „Czy pielęgniarki staną na pierwszej linii frontu w POZ?” To obszerna analiza roli pielęgniarki w różnych krajowych systemach ochrony zdrowia (z akcentem na opiekę otwartą, a właściwie podstawową), prześledzenie rozwoju koncepcji i wdrażania instytucji „pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej”. Wynika z niej smutna konstatacja na temat sytuacji pielęgniarek POZ w Polsce. Przeczytajcie sami.  Do lektury zachęcamy tym bardziej, że problematyka pielęgniarskiej opieki diabetologicznej i edukacji terapeutycznej jest ważnym wątkiem analizy. Tekst dostępny (do pobrania w PDF) na:
http://www.termedia.pl/Czy-pielegniarki-stana-na-pierwszej-linii-frontu-w-POZ-,12,27732,1,0.html

​Dorota Kilańska pisze m.in.: „Pielęgniarka zdrowia rodziny (FHN) była więc odpowiedzią Regionu Europejskiego WHO na strategię „Zdrowie 21. Zdrowie dla wszystkich w XXI wieku”. Miała być kluczowym zasobem w wielodyscyplinarnym zespole profesjonalistów ochrony zdrowia. (…)W Polsce w latach 2002–2013 (…) wykształcono 772 pielęgniarki ze specjalizacją z pielęgniarstwa rodzinnego. Koszty tejże edukacji (…) ponieśliśmy wszyscy jako społeczeństwo, ale i same pielęgniarki. Wydano na ten cel ok. 4 mln zł (przybliżony koszt wykształcenia 1 pielęgniarki to ok. 5000 zł). Czy jednak odczuli to pacjenci? Jakie efekty przyniosło to społeczeństwu? W tym samym okresie (…) 28 308 pielęgniarek ukończyło kursy kwalifikacyjne z pielęgniarstwa rodzinnego, często w związku z możliwością podjęcia dodatkowego zatrudnienia. Niepokojące są jednak dane dotyczące zgodności podejmowanego kształcenia z podstawowym zatrudnieniem. W przypadku specjalizacji z pielęgniarstwa rodzinnego dla pielęgniarek wynosi ona 22,01 proc. Czy mamy zatem pielęgniarki „pierwszej linii”, które są wykształcone (nie przeszkolone), które są zmotywowane do tego, aby potencjalny klient uzyskał profesjonalne doradztwo lub poradnictwo, zanim spotka się z medycyną naprawczą? „Europejska strategia WHO kształcenia pielęgniarek i położnych” podkreśla konieczność inwestowania w wykształcenie pielęgniarek na poziomie wyższym, a nie tylko ich szkolenie. Jak napisano w dokumencie, inwestycja w wykształcenie pielęgniarek to konieczność, gdyż dotychczasowe inwestowanie w kształcenie lekarzy nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.(…)Doświadczenia z innych krajów pokazują, że FHN  to kluczowy profesjonalista POZ, który wraz z lekarzem „zdrowia rodziny” łączy elementy dotyczące zdrowia publicznego, w tym ochronę zdrowia i promocję, jak również leczenie i opiekę paliatywną. Pielęgniarka ma za zadanie ułatwiać współpracę między rodziną, środowiskiem i systemem ochrony zdrowia. Pełni ona ważną rolę w życiu rodziny i społeczności w sytuacjach i wydarzeniach życiowych dla nich krytycznych, zapewniając wszystkim dostęp do opieki zdrowotnej”.

Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie