Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Policz się z cukrzycą po raz dziewiąty 

12/1/2015

 
Picture
Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kierują naszą uwagę nie tylko na przypisany im szczegółowy cel, lecz także na cukrzycę. Odbywa się to poprzez towarzyszące im biegi pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. W tym roku podczas 23. finału WOŚP biegliśmy już po raz dziewiąty. Celem biegu „Policz się z cukrzycą” jest popularyzacja wiedzy o cukrzycy i promowanie aktywnego stylu życia. Drugi cel biegu związany jest z programem WOŚP Leczenie Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Reprezentacja PFED w tym roku kolejny raz włączyła się do biegu, co mimo porywistego wiatru i siekącego chwilami deszczu sprawiło nam dużą frajdę. Zachęcamy do treningu wytrzymałości i uczestnictwa w 10. biegu „Policz się z cukrzycą” już za rok. 


Bieg „Policz się z cukrzycą” stanowi element prowadzonej pod tym samym hasłem autorskiej akcji Fundacji WOŚP, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat cukrzycy i promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Drugi cel biegu jest związany z realizowanym przez WOŚP Programem Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą: zbiórka pieniędzy na zakup pomp insulinowych na potrzeby tego programu. Kobiety z cukrzycą pragnące przygotować się do ciąży, które nie mogą sobie pozwolić na zakup osobistej pompy insulinowej, mogą skorzystać z tego sprzętu w ramach programu. Szczegółowe informacje o programie: http://www.wosp.org.pl/medycyna/nasze_programy/pompy_insulinowe_kobiety_ciezarne

 Aktywność fizyczną, którą w czasie 23. finału WOŚP podejmuje wiele tysięcy osób, jest dobrym przykładem ruchu jako aktywności systematycznej. Grupa PFED również włączyła się w tym roku do 9. biegu „Policz się z cukrzycą”. Zachęcamy wszystkich do treningu  wytrzymałości i uczestnictwa w 10 biegu „Policz się z cukrzycą” w 2016 r. w dobrze pojętym własnym interesie zdrowotnym.

W ramach zachęcenia do systematycznej aktywności fizycznej kilka ważnych informacji:

Wysiłek fizyczny jest obecnie uznawany za jeden z najważniejszych elementów prewencji pierwotnej i wtórnej chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Niekwestionowany jest bezpośredni korzystny wpływ aktywności fizycznej na procesy komórkowe, o czym niżej. Równie ważna i godna podkreślenia jest rola wysiłku fizycznego dla podtrzymania i wzmocnienia dobrego samopoczucia psychicznego, co samo w sobie zmniejsza ryzyko zachorowania.

Przypomnijmy kilka definicji.

Wysiłek fizyczny: praca mięśni szkieletowych wraz z całym zespołem towarzyszących jej czynnościowych zmian w organizmie.
Wysiłek ogólny: mówimy o nim wówczas, gdy w wysiłku zaangażowane jest ponad 30% masy mięśniowej (zależy od masy ciała). Wysiłek lokalny występuje wtedy, gdy zaangażowane jest mniej niż 30% masy mięśniowej (praca jednej lub dwóch kończyn). Wysiłek maksymalny – gdy zapotrzebowanie na tlen podczas pracy jest równe indywidualnej wartości VO2 max*; wysiłek supramaksymalny – gdy zapotrzebowanie na tlen przekracza VO2 max; wysiłek submaksymalny – gdy zapotrzebowanie na tlen jest mniejsze niż VO2 max/


*VO2 max czyli tzw. pułap tlenowy: zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Jest to jeden z najczęściej stosowanych wskaźników wydolności. Służy do określania ciężkości (intensywności) wysiłku.

W czasie wysiłku fizycznego następuje przetwarzanie energii chemicznej powstającej w procesie metabolizmu komórkowego w energię mechaniczną niezbędną w pracy mięśni. Człowiek w czasie pracy fizycznej wykorzystuje do 30% energii zawartej w produktach żywnościowych. Pozostała część jest zamieniana w ciepło. Procesy metaboliczne związane są z przemianą materii i energii, mogą przebiegać w warunkach tlenowych i beztlenowych.

Klasyfikacja rodzajów wysiłku fizycznego
w zależności od rodzajów skurczów mięśni:

- statyczny
- dynamiczny

w zależności od wielkości zaangażowanych grup mięśni:

- ogólny
- miejscowy

w zależności od czasu trwania:

- długotrwały
- krótkotrwały

w zależności od intensywności:

- submaksymalny
- maksymalny
- supramaksymalny

w zależności od procesów biochemicznych dominujących w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego:

- tlenowy
- beztlenowy.

Wytrzymałość to zdolność do długotrwałego wykonywania pracy o wymaganej intensywności, bez obniżenia jej wydajności, przy zachowaniu podwyższonej odporności na zmęczenie, przy wysiłku odbywającym się w różnych, także niekorzystnych warunkach zewnętrznych. Miarą wytrzymałości jest czas trwania pracy. Wytrzymałość jest zależna od maksymalnego zużycia tlenu, a przy tym uwarunkowana czynnikami psychicznymi: silną wolą, motywacją, zainteresowaniami.

Środki i metody treningowe wykorzystywane do poprawy wytrzymałości:

·                   rower lub rower stacjonarny
·                   pływanie
·                   marsze, marszo-biegi, bieganie, bieganie na bieżni mechanicznej
·                   wioślarstwo lub ergometr wioślarski.


Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie