Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Polecamy lekturę

25/4/2017

 
Wielokrotnie zachęcaliśmy do czytania artykułów i doniesień zamieszczanych na portalu rynekzdrowia.pl. Tym razem proponujemy lekturę dwóch ważnych tekstów. „Zdarzenia medyczne – dlaczego trzeba o nich rozmawiać” wyjaśnia Grażyna Rogala-Pawelczyk, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych. Jej konkluzja: „Budujące jest i to, że dostrzegany jest dzisiaj związek pomiędzy rejestracją i edukacją na temat zdarzeń niepożądanych a zmniejszaniem się różnego rodzaju błędów i wykroczeń zawodowych nieumyślnych. Wieloletnie obserwacje zdarzeń niepożądanych doprowadziły do wdrożenia i przestrzegania wielu istotnych zasad”.
​
Artykuł „Pielęgniarki: przepisy o naszych uprawnieniach wreszcie są precyzyjne” to dwugłos przedstawicieli NRPiP i MZ na temat nowelizacji przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. „Rozporządzenie jest bardzo ważne, ponieważ sankcjonuje ono kompetencje i kwalifikacje pielęgniarek i położnych”. „Pielęgniarka systemu, jak i ratownik medyczny w systemie PRM, posiadają równorzędne uprawnienia oraz kompetencje i na takich samych zasadach wykonują zadania w systemie ratownictwa medycznego, a także wchodzą w skład zespołów ratownictwa medycznego”. 
​
​Zdarzenia medyczne - dlaczego trzeba o nich rozmawiać
Grażyna Rogala-Pawelczyk, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych: Zdarzenia niepożądane należy rejestrować, aby zapobiegać podobnym sytuacjom (…) Kwestie zapobiegania zdarzeniom niepożądanym są ujmowane w planach doskonalenia zawodowego pielęgniarek, położnych, lekarzy czy innych pracowników, organizuje się szkolenia prewencyjne. Budujące jest i to, że dostrzegany jest dzisiaj związek pomiędzy rejestracją i edukacją na temat zdarzeń niepożądanych a zmniejszaniem się różnego rodzaju błędów i wykroczeń zawodowych nieumyślnych. Wieloletnie obserwacje zdarzeń niepożądanych doprowadziły do wdrożenia i przestrzegania wielu istotnych zasad.  (…) rośnie świadomość pracowników i pracodawców dotycząca odpowiedzialności za błąd, ale i zrozumienie ze strony pracodawców, że zdarzenia medyczne są niestety nieuniknione i należy im zapobiegać poprzez rejestrację i analizę przyczyn. (…) Zagadnienia prewencji zdarzeń niepożądanych są już dzisiaj elementem kształcenia pielęgniarek i położnych na studiach licencjackich i magisterskich oraz doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych w trakcie kursów, specjalizacji czy konferencji. Sporo czasu poświęcają tym zagadnieniom rzecznicy odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych.
http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Zdarzenia-medyczne-dlaczego-trzeba-o-nich-rozmawiac,170156,2.
 
Pielęgniarki: przepisy o naszych uprawnieniach wreszcie są precyzyjne
Nowelizacja przepisów (rozporządzenie ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego „określa m.in. wykaz czynności ratunkowych, które może wykonać pielęgniarka bez zlecenia lekarskiego, a także wykaz produktów leczniczych podawanych pacjentowi przez pielęgniarkę w ramach wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Opublikowanie rozporządzenia jest bardzo ważne, ponieważ sankcjonuje ono kompetencje i kwalifikacje pielęgniarek i położnych(Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych)”. Pielęgniarka systemu, jak i ratownik medyczny w systemie PRM, posiadają równorzędne uprawnienia oraz kompetencje i na takich samych zasadach wykonują zadania w systemie ratownictwa medycznego, a także wchodzą w skład zespołów ratownictwa medycznego (Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia). „Znalazły się w nim (w rozporządzeniu) m.in. informacje dotyczące: wypisywania recept przez pielęgniarkę; samodzielnej ordynacji leków; wykonywania różnych zabiegów, których wcześniej nie robiliśmy, ponieważ nie obejmowało ich dotychczasowe wykształcenie podyplomowe. Są też zapisy o rozszerzeniu kompetencji pielęgniarki w państwowym ratownictwie medycznym  (…) W rozporządzeniu z 2007 r. zamieszczono 28 produktów leczniczych, do podawania których uprawniona jest pielęgniarka systemu, natomiast w rozporządzeniu z 2017 r. jest ich już 47”.
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Pielegniarki-przepisy-o-naszych-uprawnieniach-wreszcie-sa-precyzyjne,171902,14.htm
 


Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie