Prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie udzielił portalowi rynekzdrowia.pl ciekawego wywiadu, w którym mówił m.in. o przełomie, jakim było zastosowanie insuliny, o leczeniu cukrzycy typu 1 i 2, o stosowanych w Europie i w Polsce modelach insulinoterapii, o ostatnich (wrzesień, listopad) zmianach w zasadach refundacji insulin długodziałających, które podsumował: „Jesteśmy bardzo oszczędni, jeżeli chodzi o wskazania refundacyjne dla analogów”. Bardzo ciekawe uwagi profesora odnoszą się do techniki podawania insuliny. A to element ważny dla decyzji o zmianie jednego preparatu na drugi.
Prof. Dzida powiedział m.in.:
W przypadku insulinoterapii istotny jest też sposób podawania insuliny. Te dwie insuliny (oryginalna i biopodobna), choć aktywne cząsteczki mają identyczną budowę chemiczną, podawane są w innych wstrzykiwaczach, które się inaczej obsługuje. A to też jest element, który należy brać pod uwagę zamieniając jedną insulinę na drugą. Insulina oryginalna jest podawana w jednorazowych wstrzykiwaczach, po wykorzystaniu zamontowanej tam fiolki pacjent wyrzuca cały wstrzykiwacz. Natomiast refundowana insulina biopodobna jest podawana we wstrzykiwaczach z wymienną fiolką. W związku z tym nieco inny jest sposób obsługi tego urządzenia. W przypadku preparatów insuliny jej podanie jest dosyć złożoną sprawą, co wiąże się z dodatkową edukacją, zmianą nawyków.
W oparciu o własne doświadczenie mogę powiedzieć, że jeżeli pacjent przyjmuje oryginalną insulinę i uzyskuje dobre wyrównanie cukrzycy, to zdecydowanie będę kontynuował stosowanie tej insuliny, zwłaszcza gdy ktoś ma przekonanie do jednorazowego wstrzykiwacza, który zna i akceptuje.