Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

„Cukrzyca – potrzeba długofalowych działań” w Dzienniku

9/5/2019

 
Obraz
Wydawnictwo Medical Media Solutions od kilku lat tworzy edukacyjne publikacje dedykowane życiu z cukrzycą. Dziś 9 maja bogaci w doświadczenie, ale i gotowi na głośniejsze apele, zainaugurowali kolejny projekt: „Cukrzyca – potrzeba długofalowych działań”, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej i jest dedykowany polskiej i światowej diabetologii, pacjentom, środowisku medycznemu, ale i decydentom.
    
Dzięki temu przekazowi przede wszystkim zostają podsumowane sukcesy, ale i wskazane najpilniejsze problemy. Szczególny nacisk położony został na narzędzia, które pozwalają na profilaktykę, diagnostykę i skuteczne leczenie cukrzycy. Dzięki zaangażowaniu uznanych ekspertów oraz opiniotwórczych mediów mamy nadzieję, że uwrażliwimy decydentów i opinię społeczną na główne problemy, zarówno pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Projekt powstał dzięki wspaniałemu wsparciu profesora Macieja Małeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz profesora Nam H. Cho, prezesa Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Obaj eksperci otwierają merytorycznie całą publikację.


​INSULINOTERAPIA

Jako, że edukacja pacjenta z cukrzycą typu 1 jak i typu 2 ma szczególne znaczenie w przypadku insulinoterapii, ważne by uświadamiać co rzeczywiście wpływa na jej skuteczność i bezpieczeństwo. Profesor Edwin Gale z brytyjskiego University of Bristol w obszernym materiale wspólnie z nami przygląda się tematowi podejścia do insulinoterapii, podaje ciekawe przykłady i punktuje potrzeby pacjentów. Polecamy Wam ten wywiad!

RYZYKO SERCOWO-NACZYNIOWE
Nowe wytyczne naukowe mówią jasno: w leczeniu cukrzycy istotne jest już nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, lecz również kontrola ryzyka sercowo-naczyniowego. Istnieją nowe leki, które mają potwierdzoną skuteczność w tym aspekcie. Niestety, od lat nie wprowadzono do refundacji żadnych leków w terapii cukrzycy typu 2. 
  • Jak zmienia się schemat leczenia cukrzycy typu 2? 
  • Jakimi dysponujemy terapiami? 
  • Czy polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnego leczenia? 
Na te pytania odpowiada w publikacji profesor Edward Franek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie.

NIEWYDOLNOŚĆ SERCA A CUKRZYCA
Czy wiedzieliście, że niewydolność serca (HF) i cukrzyca typu 2 często występują jednocześnie? Cukrzyca może być również niezależnym czynnikiem ryzyka HF, a samo ryzyko wystąpienia niewydolności serca u osób z cukrzycą typu 2 jest aż dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż u pozostałych osób. Dlatego postanowiliśmy poprosić o głos profesora Grzegorza Dzidę z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który w publikacji dokładnie przedstawia temat niewydolności serca w cukrzycy i jej patomechanizm. Wspólnie przyglądamy się również nowym wytycznym dotyczącym schematu leczenia cukrzycy, z uwzględnieniem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności. Apelujemy jednocześnie o przyspieszone prace nad dostępem pacjentów do skutecznego leczenia.

GŁOS PACJENTÓW
Cukrzyca jest jednostką chorobową, w której wiedza pacjenta oraz jego współpraca z lekarzem ma kluczowe znaczenie. Warto przytoczyć stwierdzenie, sformułowane w latach ’30 XX w. przez dr Elliotta Joslina – „Pacjent z cukrzycą, który wie więcej o swojej chorobie, żyje dłużej”. Do dziś to zdanie nie straciło na aktualności! 
W tym panelu wypowiada się Jerzy Magiera, który od lat wspiera działania edukacyjne wydawnictwa, a jako, że sam choruje na cukrzycę typu 1, potrzeby pacjentów zna jak nikt.
Dołączyła również Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Stowarzyszenie od lat bezpośrednio pracuje z chorymi i ich rodzinami. Zrzesza 70 000 osób w 370 kołach terenowych w całym kraju. Jej punkt widzenia jest kluczowy w tym temacie.

Cała publikacja dostępna jest pod adresem: https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2019/05/Cukrzyca_PDZ_maj-2019.pdf 

Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie