Dnia 13 września 2008 roku w Auli Jana Pawła II przy Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Opieka nad kobietą ciężarną z cukrzycą”.
Organizatorzy konferencji : Wydział Zdrowia UM Wrocławia, Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Instytut Zdrowia Publicznego, Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu zaprosili PFED do przedstawienia prowadzonej działalności edukacyjnej dla pielęgniarek i położnych w dziedzinie diabetologii. Uczestnikami konferencji były położne. Celem organizatorów konferencji było usystematyzowanie metod leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą, zapoznanie uczestników konferencji z zasadami żywienia w cukrzycy.
Bardzo interesujący był wykład prof. Mariusza Zimmera „Poród w ciąży cukrzycowej – dużego płodu. Kilkakrotnie w wykładzie było podkreślane postępowanie interdyscyplinarne (położnik, diabetolog, położna) w opiece nad kobietą w ciąży cukrzycowej oraz szybkie i profesjonalne działanie personelu Sali Porodowej. W jednym z wniosków końcowych wyszczególnione zostało praktyczne postępowanie profilaktyczne, które dotyczy właściwej kwalifikacji do pierwszego cięcia cesarskiego, prawidłowej oceny masy płodu żeby właściwie rozpoznać makrosomię jako problem porodowy dotyczący dystocji barkowej (niewspółmierność barkowa). Jednym z wielu czynników ryzyka dystocji barkowej jest cukrzyca.
W wykładzie „Opieka nad kobietą z cukrzycą w ciąży” prof. Anna Noczyńska zwróciła uwagę na znaczenie hiperglikemii w okresie przedkoncepcyjnym oraz w pierwszych 6-8 tygodniach ciąży na liczbę wad wrodzonych. Liczba wad wrodzonych ściśle wiąże się z glikemią niż z zaawansowaniem cukrzycy (klasa D,R,RF wg.White). Kobieta z cukrzycą w ciąży powinna samodzielnie mierzyć poziomy glukozy przynajmniej 4 razy dziennie a stosująca insulinę również w godzinach nocnych. W doniesieniu mgr Agnieszki Wardzały – dietetyka dotyczącym odżywiania w cukrzycy ciężarnych właściwie skomponowana każdego dnia dieta powinna dostarczać około 80 różnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach wraz z pożywieniem. Nie ma idealnego produktu, który dostarczałby wszystkich tych składników, dlatego jadłospis ciężarnej powinien być urozmaicony. Konferencja pokazała możliwości szkoleń w dziedzinie diabetologii dla położnych i pielęgniarek zajmujących się opieką nad kobietą ciężarną.
PFED na konferencji reprezentowała Alicja Szewczyk. W imieniu stowarzyszenia dziękuję organizatorom za możliwość przedstawienia i podzielenia się z koleżankami działalnością edukacyjna w zakresie opieki diabetologicznej nad kobietą ciężarną.
Alicja Szewczyk, przewodnicząca PFED