Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zachęca do udziału w projekcie pod nazwą „Koalicja wczesnego wykrywania cukrzycy”. W jego ramach zostanie przeprowadzona edukacja lekarzy i pielęgniarek POZ i dostarczenie im niezbędnych narzędzi, umożliwiających szybszą reakcję i poprawę jakości życia polskiego pacjenta diabetologicznego.
Ważnym planowanym elementem projektu jest ogólnopolska akcja skriningowa prowadząca do wykrycia pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, pozwalająca stworzyć rejestr pacjentów chorych na cukrzycę, zbadać skalę zagrożenia i podjąć środki zapobiegawcze. PFED zamierza wesprzeć swoim działaniem PDT oraz diabetologów i przyłącza się do „Koalicji wczesnego wykrywania cukrzycy”.
Ważnym planowanym elementem projektu jest ogólnopolska akcja skriningowa prowadząca do wykrycia pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, pozwalająca stworzyć rejestr pacjentów chorych na cukrzycę, zbadać skalę zagrożenia i podjąć środki zapobiegawcze. PFED zamierza wesprzeć swoim działaniem PDT oraz diabetologów i przyłącza się do „Koalicji wczesnego wykrywania cukrzycy”.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Profesor Leszek Czupryniak pisze:
My lekarze diabetolodzy, lekarze rodzinni jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za leczenie naszych pacjentów, ale także za rozwój lecznictwa w Polsce, za którym kryje się ciągła edukacja, badania, aktualizowanie danych epidemiologicznych. Koalicja wczesnego wykrywania cukrzycy to ogólnopolski Projekt, który zakłada zintegrowanie działań lekarzy diabetologów i lekarzy rodzinnych odgrywających jedną z kluczowych ról w diagnozowaniu cukrzycy i leczeniu wczesnego stadium choroby. Koalicja nie jest jednak możliwa bez udziału pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy nieustannie wspierają działania lekarzy wspólnie działając na rzecz poprawy jakości życia pacjentów.
„Koalicja wczesnego wykrywania cukrzycy” – opis projektu
koalicjawcukrzycy.bestdoctor.pl
Partnerzy
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
Medical Marketing Services (MMS)
Teva Pharmaceuticals Polska
koalicjawcukrzycy.bestdoctor.pl
Najnowsze statystyki pokazują, że co 15 pacjent odwiedzający lekarza rodzinnego choruje na cukrzycę. U ok. 2 mln osób rozpoznano już cukrzycę i są one pod opieką lekarzy specjalistów. 2,6 mln osób jeszcze nie wie o chorobie, która nieleczona powoduje szereg, bardzo poważnych powikłań. Cukrzyca typu 2 dotyczy 90% chorych na cukrzycę i jest najczęstszą postacią tej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w 2030 roku chorych na cukrzycę będzie ok. 366 mln ludzi, czyli 5,2% obecnej populacji światowej. Cukrzyca zyskała niechlubne miano choroby cywilizacyjnej i jednego z największych zagrożeń XXI wieku, dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wyszło z inicjatywą przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji skriningowej mającej na celu wykrycie pacjentów ze stanem przedcukrzycowym. Uznając kluczową rolę lekarzy rodzinnych w wykrywaniu, a co za tym idzie w leczeniu cukrzycy, PTD chce dostarczyć lekarzom POZ niezbędnych narzędzi, dzięki którym będą mogli szybciej zareagować i poprawić jakość życia polskiego pacjenta diabetologicznego. Edukacja lekarzy POZ odbywa się drogą elektroniczną – za pomocą wideoszkoleń. Wykorzystując komunikacyjne rozwiązania online PTD może dotrzeć do lekarzy i przeszkolić jak największą ich liczbę.
Jest to bardzo ważny Projekt Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który dzięki akcji przesiewowej chce zbudować rejestr pacjentów chorych na cukrzycę, zbadać skalę tej choroby i podjąć środki zapobiegawcze na podstawie rezultatów Projektu.
Bardzo ważne jest informowanie lekarzy rodzinnych o Projekcie i jego nadrzędnym celu, jakim jest zwrócenie uwagi na problem zbyt rzadkiego i zbyt późnego rozpoznawania cukrzycy w Polsce oraz integracja i współpraca środowiska medycznego zajmującego się tą chorobą. Idea Projektu nawiązuje do jednego z najważniejszych celów statutowych PTD – inicjowania oraz wspierania wszelkich projektów edukacyjnych kierowanych do lekarzy wszystkich specjalizacji opiekujących się pacjentami z cukrzycą.
Cele Projektu:
– Integracja i współpraca środowiska medycznego wokół problemu zbyt późnego diagnozowania cukrzycy w Polsce
– Podjęcie skutecznych działań w kierunku poprawy wykrywalności cukrzycy wśród chorych
– Kompleksowe kształcenie lekarzy diabetologów i POZ odpowiedzialnych za opiekę nad pacjentami z cukrzycą oraz pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, przy wykorzystaniu innowacyjnych kanałów komunikacji i narzędzi
– Budowa ogólnopolskiego rejestru pacjentów ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą
Wszelkie działania w ramach Projektu odbywają się na Platformie BestDoctor pod adresem: koalicjawcukrzycy.bestdoctor.pl
list zapraszajcy do projketu.pdf |