Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Klaser dla pacjentów z cukrzycą w projekcie RICHARD

14/10/2013

 
W ramach międzynarodowego projektu RICHARD był realizowany program pilotażowy dla osób z cukrzycą – pacjentów Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi. 
Grupa 16 pacjentów przez 3 miesiące (od lutego do kwietnia br.) testowała przydatność elektronicznego dzienniczka samokontroli, mającego ułatwiać monitorowanie stanu zdrowia. Pacjenci i personel medyczny uznali aplikację za dobrą formę raportowania i uzupełnienie osobistych wizyt w ośrodku diabetologicznym.

 Zakończenie pilotażu wśród pacjentów z cukrzycą ze szpitala Pirogowa

Uprzejmie informujemy, iż w maju br. zakończyliśmy realizację programu pilotażowego dla diabetyków (tzw. demonstratora regionalnego). Program ten był częścią działań mentoringowych ("Mentoring activities") realizowanych przez Województwo Łódzkie w ramach Projektu RICHARD. Adresatem pilotażu była wyselekcjonowana grupa 16 pacjentów Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi, funkcjonującego w ramach Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi – jednego z łódzkich partnerów Projektu RICHARD.
Pacjenci ci zostali  objęci opieką personelu medycznego Ośrodka - dwóch diabetologów i pielęgniarki. Przez okres 3 miesięcy (od lutego do kwietnia tego roku) testowali oni przydatność aplikacji – elektronicznego dzienniczka samokontroli mającego ułatwiać diabetykom monitorowanie stanu zdrowia.
Dzienniczek pozwala na dodawanie pomiarów, generowanie raportów i  wykresów, definiowanie indywidualnych okresów pomiarowych, jak również udostępnianie pomiarów personelowi medycznemu w celu konsultacji oraz monitoringu.
Pacjenci, którzy uczestniczyli w pilotażu to grupa mężczyzn w wieku od 34 do 73 lat, o zróżnicowanym stopniu rozwoju cukrzycy, w większości pracujących, posiadających podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera oraz internetu.

Po zakończeniu pilotażu, w maju br. miała miejsce ewaluacja efektów jego realizacji. Z większością pacjentów oraz z personelem medycznym przeprowadzone zostały wywiady indywidualne, które, wraz z wypełnionymi przez nich ankietami, pozwoliły na poznanie indywidualnych opinii oraz pozyskanie wiedzy na temat doświadczeń tych osób w korzystaniu z aplikacji.
Generalnie, osoby biorące udział w pilotażu chętnie korzystały z tej aplikacji oraz pozytywnie oceniły poszczególne funkcjonalności dzienniczka pod względem ich adekwatności do potrzeb oraz przydatności. Zarówno pacjenci, jak i personel medyczny byliby  zainteresowani tym, aby tego typu aplikacja stała się regularną formą raportowania i kontaktu z personelem medycznym i była uzupełnieniem tradycyjnych, osobistych wizyt w ośrodku diabetologicznym.

Osoby uczestniczące w pilotażu wskazały jednocześnie elementy, które ich zdaniem mogłyby być udoskonalone, związane np. z użytecznością dzienniczka (tj. szata graficzna, zastosowane formaty danych).

Należy zaznaczyć, iż wyniki programu powinny być interpretowane z ostrożnością ze względu na ograniczenia związane przede wszystkim z relatywnie małą grupę pacjentów, którzy zostali nim objęci oraz krótkim okresem pilotażu. W związku z tym nie jest możliwe wyciąganie na jego podstawie szerszych wniosków dotyczących użyteczności czy adekwatności testowanej aplikacji.

Program pilotażowy, który został zrealizowany w ramach Projektu RICHARD był swego rodzaju ,,eksperymentem” - pierwszym, wstępnym etapem implementacji tego rozwiązania, które będzie dalej rozwijane i udoskonalane w ramach projektu "in4health (Regionalne Zdrowotne Serwisy Informacyjne)", realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Doświadczenia wynikające z realizacji pilotażu w ramach Projektu RICHARD, w tym opinie pacjentów i personelu medycznego,  będą mogły być wykorzystane przy implementacji tego narzędzia na szerszą skalę.

Jednym z elementów Projektu in4health jest zaprojektowanie i wdrożenie trzech serwisów internetowych o charakterze usługowym, z dostępem mobilnym, służących do monitorowania samokontroli pacjentów z cukrzycą, astmą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Internetowy serwis usługowy dotyczący samokontroli cukrzycy będzie serwisem informacyjnym zawierającym, stworzony w oparciu o metodyki medyczne, sposób prowadzenia samo pomiaru zdrowia (cukrzycy) przez pacjenta.

Zgodnie z założeniami, serwis ten będzie zawierał mechanizm zapisu, administracji, zarządzania własnymi zapisami samopomiaru. Użytkownik będzie mógł tworzyć własne raporty w postaci tabel lub wykresów, które będzie mógł następnie udostępniać np. lekarzowi specjaliście lub lekarzowi pierwszego kontaktu.

Przewiduje się, iż serwis ten zostanie w pełni wdrożony w III kwartale 2013 i będzie ogólnie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych, w tym dla mieszkańców województwa łódzkiego.

Projekt in4health jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach w ramach IV Osi Priorytetowej - Społeczeństwo Informacyjne (Działanie IV.2: E-Usługi Publiczne) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

> http://www.richard.elodzkie.pl/index.php/94-wydarzenia/100-zakonczenie-pilotazu-wsrod-pacjentow-z-cukrzyca-ze-szpitala-pirogowa

Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie