Pani prof. Małgorzata Myśliwiec, przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej PTD, nie mogła osobiście uczestniczyć w IX Konferencji PFED (Gdańsk, 15 maja br.), ale przysłała obszerny list, w którym streszcza swój wykład. To bardzo ważny dokument. Pani profesor podaje w nim informacje, które silnie wspierają pielęgniarki edukatorki diabetologiczne w ich działaniu.
W liście Profesor Myśliwiec pisze między innymi:
Edukacja jest nie tylko działaniem wspomagającym leczenie, ale także jednym z podstawowych elementów terapii. Pod koniec lat 70. wraz z rozwojem nowych metod insulinoterapii edukacja oficjalnie stała się elementem programu leczenia cukrzycy. W Polsce dość długo zastanawiano się, kto powinien pełnić rolę edukatora, jeszcze nie tak dawno najczęściej był nim lekarz diabetolog.
Dziś jesteśmy w pełni przekonani, że osobą najlepiej realizującą program szkoleniowy dotyczący zagadnień cukrzycy jest pielęgniarka edukacyjna. Optymalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie edukatorów w pełnym wymiarze godzin pracy oraz wprowadzenie porady edukacyjnej jako odrębnie kontraktowane świadczenie w specjalistycznej opiece diabetologicznej u dzieci, młodzieży i dorosłych. Pismo w (tej) sprawie zostało złożone do Ministerstwa Zdrowia w dniu 18 października 2013 roku. Medycyna Faktów (EBM) jest zgodna, że poradnictwo edukacyjne należy do najważniejszych elementów procesu terapeutycznego w diabetologii.
Cały list do pobrania w pliku poniżej:
list prof. Małgorzaty Myśliwiec |