I edycja kursu specjalistycznego „Edukator w cukrzycy” już się rozpoczęła! Partnerem organizatora kształcenia jest firma Janssen-Cilag Polska. Uczestniczki kursu są w trakcie zajęć teoretycznych, jednocześnie rozpoczęły zajęcia stażowe w Klinice Endokrynologii i Diabetologii CZD i w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha. Informujemy również o naborze na II edycję tego kursu (więcej informacji www.pfed.org.pl). Celem kursu „Edukator w cukrzycy” jest przygotowanie pielęgniarki/położnej do koordynowania działań związanych z prowadzeniem edukacji terapeutycznej nakierowanej na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą.
Informacje nt. I edycji kursu specjalistycznego "Edukator w cukrzycy":
Kurs specjalistyczny "Edukator w cukrzycy" |
I edycja kursu specjalistycznego „Edukator w cukrzycy” już się rozpoczęła. Partnerem organizatora kształcenia jest Janssen-Cilag Polska.
Uczestniczki I edycji kursu – pielęgniarki i położne są w trakcie zajęć teoretycznych, jednocześnie rozpoczęły zajęcia stażowe w Klinice Endokrynologii i Diabetologii w Instytucie „ Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (Oddział Diabetologii, Poradnia Diabetologiczna dla Kobiety Ciężarnej) i w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha (Oddział Diabetologicznym dla Dorosłych, Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii).
Mam nadzieję, że uczestniczki kursu podzielą się z nami wrażeniami na temat przebiegu szkolenia.
Alicja Szewczyk
Kierownik kursu
Polska Federacja Edukacji w Diabetologii informuje pielęgniarki i położne o naborze na II edycję kursu specjalistycznego „Edukator w cukrzycy”. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w trybie mieszanym, tj. sobota-niedziela, natomiast zajęcia praktyczne będą prowadzone w trybie dziennym, tj. od poniedziałku do piątku.
Celem kształcenia jest przygotowanie pielęgniarki/położnej do koordynowania działań związanych z prowadzeniem edukacji terapeutycznej nakierowanej na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą.
Czas kształcenia: Na realizację programu przeznaczono łącznie 120 godzin dydaktycznych:
- zajęcia teoretyczne – 84 godzin, w tym 40 godzin zajęć warsztatowych/ćwiczeniowych, które odbywać się będą w trybie mieszanym.
- zajęcia praktyczne – 36 godzin w trybie dziennym.
W codziennej pracy pielęgniarki/położnej należy tak organizować własny czas pracy, by jego część mogła być przeznaczona na edukację pacjenta. Sankcjonują to regulacje prawne. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami zostało ujęte długo oczekiwane w pielęgniarskim środowisku diabetologicznym stanowisko pracy określone jako „edukator do spraw diabetologii”. Osoba na tym stanowisku powinna mieć magisterskie wykształcenie pielęgniarskie albo licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie pielęgniarskie, doświadczenie zawodowe w ośrodku o profilu diabetologicznym, uzupełnione o specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego lub kurs specjalistyczny „edukator w cukrzycy”. Do 2020 roku (w okresie przejściowym) rozporządzenie dopuszcza niewykazywanie się specjalistycznym wykształceniem podyplomowym.