W poniedziałek 6 października br. w redakcji dziennika „Rzeczpospolita” odbyła się debata pt. „Powstrzymać epidemię cukrzycy – wyzwania dla władz lokalnych a zadania dla administracji centralnej”. Dyskutowano m.in. o współpracy administracji lokalnej i centralnej, o lokalnych inicjatywach na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym itp. Wartością takich spotkań jest możliwość dowiedzenia się o działaniach innych i nawiązanie kontaktów osób, organizacji i instytucji, które razem mogą podjąć skuteczne działania. W debacie wzięła również udział PFED. Być może inicjatywy, o których była mowa, pozwolą lepiej wykorzystać osiągnięcia PFED i pielęgniarek diabetologicznych.
Tezy do dyskusji:
Cukrzyca – jedna z najgroźniejszych epidemii wieku XX i wieku XXI
1. Jak wygląda współpraca administracji lokalnej z administracją centralną (w tym z NFZ)?
2. Czy cukrzyca, np. metody leczenia tej powszechnej choroby jest w jakimkolwiek kształcie przedmiotem dyskusji administracji lokalnej z administracją centralną – w tym oczywiście NFZ.
3. Problem cukrzycy na poziomie lokalnym. Na ile epidemia jest dostrzegana na poziomie miast czy województw. Chodzi o charakterystykę zagadnienia – wielkie wyzwania dla samorządu lokalnego versus proza życia – ludzie chorzy, cierpiący nie tylko na cukrzycę, ale na wszelkiego rodzaju choroby cywilizacyjne. Na ile ten problem jest dostrzegany.
4. Straty dotyczące regionów w zakresie chorób które można określić jako względnie nowe epidemie. Choroby serca, nowotwory, cukrzyca. Jakie straty z tego powodu ponosi region? Czy istnieją lokalne inicjatywy, które pomagają przeciwdziałać tym stratom?
5. Przyszłość i model idealny. Jak powinno wyglądać idealne rozwiązywanie problemów w zakresie chorób cywilizacyjnych na poziomie lokalnym w ścisłej współpracy z administracją centralną?