Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

Cukrzyca. Ukryta pandemia 2014

17/9/2014

 
Raport „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Edycja 2014” został przygotowany przez ekspertów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to kolejna edycja opracowania wydawanego cyklicznie przez firmę Novo Nordisk. Analizę poświęcono jakości życia z cukrzycą ze szczególnym uwzględnieniem hipoglikemii, otyłości oraz leczenia powikłań pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 i 2. Koszty tej choroby trzeba mierzyć w sferze medycznej, społecznej, jak i gospodarczej. Główne działy raportu: Cukrzyca – perspektywa medyczna, Cukrzyca i pacjent (komfort i jakość życia osób z cukrzycą w Polsce), Cukrzyca i państwo (kosztowny problem).

Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Edycja 2014
Kilka cytatów

Być może najbardziej przejmującym zdaniem tego raportu jest następujące wyznanie 57-letniego mężczyzny z cukrzycą typu 2: 

„Największe trudności, na jakie natrafiam, wynikają z niezrozumienia cukrzycy przez ludzi – ja też jej nie rozumiałem, póki sam nie zachorowałem”. 

Wybraliśmy też kilka cytatów ze wstępu:

„Mimo wysiłków podejmowanych przez lekarzy, organizatorów ochrony zdrowia czy stowarzyszeń pacjentów, problemy związane z diabetologią nie znalazły jeszcze pozytywnego rozwiązania. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta choroba” (prof. Krzysztof Strojek).

„Średnie wydatki na jednego chorego z cukrzycą są w Polsce najniższe w Europie i wynoszą 1/10 kwoty wydawanej w Norwegii, połowę tej wydawanej w Słowenii i Portugalii i tylko 2/3 sumy przeznaczanej na chorego na cukrzycę w Czechach. (…) Przekleństwem diabetologii jest to, że jakiekolwiek inwestycje w nią poczynione przynoszą efekty dopiero w perspektywie wielu lat. Co w tej sytuacji może zrobić środowisko diabetologiczne? Możemy zatem konsekwentnie, z uporem, powtarzać twarde dane, przytaczać fakty, nieulegle występować w imieniu chorych, zabiegając o jak najlepsze warunki dla ich leczenia” (prof. Leszek Czupryniak).

„Cukrzyca jest podstępną chorobą, której pacjenci na początku nie dostrzegają, a pierwsze objawy zazwyczaj są ignorowane lub bagatelizowane. W tym czasie cukrzyca od środka powoli niszczy nasz organizm i nieleczona lub leczona niewłaściwie sprzyja rozwojowi poważnych powikłań. Osoby z zaawansowaną cukrzycą muszą stosować się do określonej dyscypliny, wielu pacjentów cierpi z powodu znacznie obniżonej jakości życia, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi depresji i powoduje ogólną niechęć do prawidłowej samokontroli. Psychologowie, lekarze i eksperci nazwali to zjawisko błędnym kołem cukrzycy. (…) Należy tak zorganizować system opieki zdrowotnej, aby zapewniał on chorym skuteczne leczenie, a jednocześnie prowadził do poprawy jakości życia w chorobie” (ks. dr Arkadiusz Nowak)

„Mam silne przekonanie, że poniższy raport stanowi bardzo ważny krok w stronę tworzenia nowego, lepszego standardu prezentacji danych epidemiologicznych, klinicznych i ekonomicznych. Na szczególne podkreślenie zasługuje analiza kosztów pośrednich, wykonana na niespotykaną dotychczas skalę. (…) Opracowanie (…) jest zachętą do dalszych systematycznych badań w tym zakresie w oparciu o coraz dokładniejsze dane i optymalną metodologię. Wierzę, że otwieramy nowy jakościowo rozdział w publicznej debacie na temat cukrzycy i jej powikłań. To również pośrednia forma realizacji postulatów Deklaracji z St. Vincent w naszym kraju” (dr Krzysztof Chlebus) 
Artykuł w Rynku Zdrowia
File Size: 32 kb
File Type: doc
Download File

Cukrzyca Ukryta Pandemia 2014
File Size: 6624 kb
File Type: pdf
Download File


Więcej na: http://www.novonordisk.pl/documents/CukrzycaUkrytaPandemia2014.pdf


Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie