Kurs ENDCUP (European Nurses Diabetes Collaborative University Project) - Relacja
W dniach 13-21 czerwca 2008 r. uczestniczyłyśmy w kursie dla pielęgniarek diabetologicznych - ENDCUP (European Nurses Diabetes Collaborative University Project), organizowanym przez Federację Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych FEND-Federation of European Nurses in Diabetes. Kurs ENDCUP składa się z 3 modułów:
Moduł I - Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne - odbywał się w Londynie na Uniwersytecie Roehampton, Whitelands College. Moduł II - Edukacja pacjenta i moduł III – Badania naukowe - odbędzie się w Barcelonie, w lipcu 2009 w Diabetes Teaching Centre na Uniwersytecie Autònoma.
W kursie ENDCUP uczestniczyło 26 osób - 25 pielęgniarek i 1 pielęgniarz- z 12 krajów: Danii, Szwajcarii, Finlandii, Bułgarii, Węgier, Turcji, Gruzji, Rumunii, Łotwy, Nigerii, Bermudów i Polski. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim.
Zakwaterowane zostałyśmy w nowoczesnym domu studenckim na terenie kampusu Whitelands College w pokojach 1-osobowych. Pierwszego dnia po południu odbyło się spotkanie wprowadzające, na którym przywitała nas przewodnicząca FENDu – Anne Marie Felton, Z-ca- Deidre Kyne-Grzebalski i Sekretarz – Deidre Cregan. Dostałyśmy segregatory z materiałami edukacyjnymi oraz legitymację studencką uprawniającą do korzystania ze zbiorów biblioteki oraz zasobów internetowych.
Program kursu był bardzo bogaty. Zajęcia rozpoczynały się o godz. 9.00 i kończyły o 17.30 tzw. personal study – czyli czasem na własną refleksję i naukę. Wykłady prowadzone były przez wybitnych specjalistów z różnych krajów – lekarzy, podiatrów, pielęgniarki diabetologiczne, dietetyczki. Tematyka zajęć obejmowała kliniczne aspekty diabetologii: etiologię, patofizjologię, leczenie cukrzycy typu 1 i 2, powikłania sercowo-naczyniowe, nefropatię, neuropatię, retinopatię, problem hipoglikemii, problem stopy cukrzycowej, zespół metaboliczny, żywienie w cukrzycy oraz choroby skórne.
Zapoznałyśmy się także z zasadami przygotowania abstraktów do prac naukowych oraz krytycznym spojrzeniem na publikacje naukowe. Oprócz tego miałyśmy praktyczne zajęcia w multimedialnej bibliotece, gdzie uczyłyśmy się korzystać z fachowej literatury dostępnej w sieci Uniwersytetu Roehampton.
Program kursu obejmował nie tylko wykłady, ale także warsztaty z analizą przypadków diabetologicznych oraz pracę w grupach. Zadaniem pielęgniarek z każdego państwa było przedstawienie prezentacji o edukacji i opiece diabetologicznej w swoim kraju. My, w czasie prezentacji o diabetologii w Polsce, rozdałyśmy uczestnikom kursu ulotki informacyjne o Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, magazyn wydawany przez Federację oraz Magazyn Pielęgniarki i Położnej. Nasze wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a na koniec podziękowano nam brawami.
Mimo, iż w ciągu dnia nie było czasu na zwiedzanie Londynu, po zakończeniu zajęć udało się nam zobaczyć największe atrakcje tego miasta – Big Ben, Pałac Westminsterski, Pałac Buckingham, London Eye, Hyde Park, Oxford Street i Katedrę Św. Pawła.
W czasie kursu nawiązałyśmy kontakty z pielęgniarkami z innych krajów. Wymieniałyśmy się naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami z pracy z pacjentami diabetologicznymi.
To był bardzo intensywny tydzień. Czas minął bardzo szybko. Przed nami duże wyzwanie. Z rozpoczęciem kursu stałyśmy się studentkami Uniwersytetu Roehampton, co zobowiązuje nas do napisania trzech prac z zakresu diabetologii, przygotowania projektu badawczego z naszego miejsca pracy w Polsce i przedstawienia go przed komisją profesorów z Uniwersytetu Roehampton. Za rok w Barcelonie czeka nas także egzamin końcowy, który obejmuje szczegółową wiedzę z zakresu diabetologii.
Jesteśmy bardzo wdzięczne Pani Alicji Szewczyk i Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii za pomoc w przygotowaniach do wyjazdu do Londynu.Dziękujemy!
Monika Pliszka i Beata Stepanow