Kurs dokształcający w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego, edycja I
Informacje wstępne
Miejsce kursu: Hotel 500, Zegrze
Hotel zlokalizowany jest zaledwie 25 km od centrum miasta, malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego. Oferuje 134 pokoje. W każdym pokoju jest łazienka, TV Sat i telefon, łącze internetowe. Ponadto w hotelu do dyspozycji gości jest restauracja, cocktail bar, a w okresie letnim – taras widokowy i wioska grillowa.
Podstawa prawna:
Planowany czas trwania kursu: 22.09.06 - 27.09. 2006r.
Do kursu dokształcającego może przystąpić pielęgniarka / położna, która :
Dokumentację zgłoszeniową PFED przyjmowała do dnia 30 lipca 2006r.
Miejsce kursu: Hotel 500, Zegrze
Hotel zlokalizowany jest zaledwie 25 km od centrum miasta, malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego. Oferuje 134 pokoje. W każdym pokoju jest łazienka, TV Sat i telefon, łącze internetowe. Ponadto w hotelu do dyspozycji gości jest restauracja, cocktail bar, a w okresie letnim – taras widokowy i wioska grillowa.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych
- Decyzja administracyjna Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych
Planowany czas trwania kursu: 22.09.06 - 27.09. 2006r.
Do kursu dokształcającego może przystąpić pielęgniarka / położna, która :
- posiada prawo wykonywania zawodu
- posiada co najmniej trzymiesięczny staż pracy w zawodzie
- została zakwalifikowana do odbycia kursu dokształcającego przez organizatora kształcenia - członkostwo w Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii
- Kwalifikacja uczestników odbyła się na podstawie analizy złożonej dokumentacji.
- ksero prawa wykonywania zawodu
- karta zgłoszenia uczestnictwa w kursie dokształcającym - poprzez indywidualne zgłoszenie, zgłoszenie przez pracodawcę
- brak dokumentu poświadczającego przez CKPPiP o odbyciu kursu dokształcającego w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego w okresie 5 lat na stanowisku pracy pielęgniarki/położnej ( dołączyć informacje w karcie zgłoszenia i ksero zaświadczenia o ukończeniu kursu decyzją CKPPiP, jeżeli osoba taki kurs ukończyła, liczymy na rzetelne wypełnianie karty zgłoszeń w punkcie : ukończone kursy)
- uregulowana składka członkowska PFED ( ksero wpłaty)
- o kolejności przyjęć według kryteriów kwalifikacji decydowała kolejność zgłoszeń członków PFED
Dokumentację zgłoszeniową PFED przyjmowała do dnia 30 lipca 2006r.
Relacja
W dniach 22-27 września 2006 roku nad Zalewem Zegrzyńskim odbył się kurs dokształcający w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego.
Była to pierwsza edycja kursu zorganizowanego przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii. W kursie wzięło udział 60 osób z całej Polski, pracujących z osobami chorymi na cukrzycę: pielęgniarek i położnych. Zebranych serdecznie przywitała mgr Alicja Szewczyk, przewodnicząca PFED.
Program kursu dokształcającego był bardzo bogaty i interesujący. Zajęcia realizowane były metodą wykładów oraz warsztatów praktycznych umiejętności.
Tematyka wykładów dotyczyła m.in.: Podstawowych informacji o cukrzycy, Powikłań w przebiegu cukrzycy, Pielęgnacji osób chorych na cukrzycę, Edukacji zdrowotnej chorych na cukrzycę
Wykłady były prowadzone przez uznanych specjalistów z dziedzin medycyny i pielęgniarstwa, w kursie udział wzięli m.in.: prof.dr hab.med Waldemar Karnafel, dr n.med Mariusz Tracz, dr n.med Ewa Pańkowska, dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz, dr n.med Izabela Raźna, dr n.hum Elżbieta Kościńska.
Istotnym problemem poruszonym podczas jednego z wykładów była opieka pielęgniarska nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej (wykład ilustrowany był licznymi zdjęciami). Uczestniczki kursu były zachwycone zrozumiała treścią, sposobem prowadzenia oraz ogromnym optymizmem bijącym z osobowości wykładowcy- pielęgniarki dyplomowanej Mirosławy Młynarczuk.
Zajęcia w formie warsztatów praktycznych umiejętności dotyczyły: odżywiania w cukrzycy, zasad prowadzenia samokontroli, zasad prowadzenia insulinoterapii za pomocą pena oraz osobistej pompy insulinowej. Warsztaty były prowadzone przez: mgr Grażynę Korzeniewską, Barbarę Bonalską- dietetyczkę oraz pielęgniarki dyplomowane: Jadwigę Sporn, Jolantę Nowak, Sabinę Przewoźniak.
Uczestnictwo w warsztatach było okazją do omówienia aktualnych problemów dotyczących osób chorych na cukrzycę oraz wymiany doświadczeń w ich rozwiązywaniu przez różne ośrodki medyczne w kraju.
Ogromny wkład w przygotowanie I edycji kursu dokształcającego w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego miała mgr Alicja Szewczyk oraz cały Zarząd Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, którzy poświęcili swój czas, a nade wszystko włożyli w jego przygotowanie swoje serce. Dzięki sponsorom kurs był bezpłatny dla uczestniczek.
Wszystkim serdecznie dziękujemy.
mgr Magda Jóźwiak - uczestniczka I kursu dokształcającego w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego.
Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii SPCSK w Warszawie
Dziękujemy także za listy, które otrzymaliśmy!
"Pacjenci psychiatryczni także chorują na cukrzycę
Drogie Koleżanki i Koledzy, chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z kursu dokształcającego z pielęgniarstwa diabetologicznego zorganizowanego przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii z siedzibą w Warszawie. Kurs odbył się w dniach 22.09 – 27.09.2006 nad pięknym Zalewem Zegrzyńskim niedaleko Warszawy. W większości uczestniczkami kursu były pielęgniarki z oddziałów diabetologicznych i poradni diabetologicznych, ja natomiast reprezentowałam oddział psychiatryczny i pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania ( SZKOLMED s.c.).
Doszłam do wniosku,że muszę poszerzyć i odświeżyć wiedzę na temat diabetologii, ponieważ rozwój medycyny, farmakologii, sposoby leczenia oraz sprzęt (glukometry i pomopy insulinowe) stają się coraz bardziej nowoczesne a zarazem doskonalsze.
Pacjenci psychiatryczni również chorują na cukrzycę i coraz częściej będzie ona występowała jako choroba współistniejąca. Współcześnie mamy do czynienia z dwiema epidemiami. Jedna to otyłość, która stopniowo narasta, druga zaś to rosnąca fala zachorowań na cukrzycę typu 2. W Polsce na cukrzyce choruje ok.2 ml ludzi, na świecie ok. 200ml z czego 90% to osoby zmagające się z cukrzycą typu 2.
Zachęcam koleżanki z innych oddziałów: nie tylko diabetologicznych, by podnosiły swoje kwalifikacje i poszerzały wiedzę, ponieważ cukrzyca coraz częściej będzie zaglądała
na nasze oddziały.
Kurs był profesjonalnie zorganizowany, podzielony na dwa moduły tj. dydaktyczny oraz zajęcia warsztatowe. Program zajęć dydaktycznych obejmował szeroki zakres od cukrzycy jako jednostki chorobowej u noworodków, niemowląt,dzieci i młodzieży poprzez etiologię, obraz kliniczny, odżywianie, insulinoterapię, powikłania przewlekłe po edukację. Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe, ale pragnę wskazać osobę prof. dr hab. med. Waldemara Karnafela, który swój ciekawy wykład wzbogacał przykładami praktycznymi z oddziałów, zachęcał do dyskusji.
Chciałabym szczególnie zwrócić uwagę i przybliżyć Państwu sylwetkę pielęgniarki Mirosławy Młynarczuk, profesjonalistki i bez reszty oddanej swojej pracy w poradni stopy cukrzycowej. Na swoim wykładzie przedstawiła nam m.in. na slajdach pacjentów ze stopą cukrzycową przed i po leczeniu, jak i również przypadki tak beznadziejne, które miały być poddane zabiegowi operacyjnemu jednak dzięki jej mozolnej, wytrwałej pracy pacjenci zdrowieli, rany goiły się i pozostawały tylko blizny.
Chciałabym wspomnieć, że wykład Pani Młynarczuk wywarł na mnie ogromne wrażenie a i z dumą opuszczałam salę wykładową, że są w Polsce pielęgniarki godne naśladowania i z powołaniem wywiązujące się ze swoich obowiązków. Po powrocie z kursu, kiedy relacjonowałam koleżankom z oddziału w jakich zajęciach brałam udział i z czym przyjechałam, odniosłam wrażenie, że Pani ordynator dr.Maria Czech była zadowolona.
Pragnę bardzo podziękować przewodniczącej Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii pani mgr Alicji Szewczyk oraz całemu zarządowi za życzliwość, wspaniałą organizację i nienaganne warunki jakie nam zostały stworzone na wyżej wymienionym kursie. Zachęcam ponownie wszystkie Koleżanki pielęgniarki i położne do korzystania z takich form dokształcania."
Mariola Budziach
SPS ZOZ "Zdroje"
Oddział psychiatryczno-rehabilitacyjny VIB
Członek PFED
"Dzień dobry. Dziekuję za umożliwienie uczestnictwa w kursie dokształcającym, który odbył się w Zegrzu. Dzięki niemu poszerzyłam znacznie swoją wiedzę w tej dziedzinie. I dalej chciałabym ją zgłębiać. Użyję takiego, może niezbyt na miejscu określenia, choć moim zdaniem trafnego - "zaraziłam się" tą dziedziną medycyny. Pasja z jaką panie przekazywały wiedzę, to było naprawdę piękne, proste a zarazem niezwykłe, myślę, że nie tylko dla takiego laika jak ja, ale i dla osob majacych już pewień zakres wiedzy na ten temat. Jeszcze raz dziękuję."
Z poważaniem
Aneta Łapińska