Strefa Członkowska
PFED
  • PFED
    • O nas
    • Ludzie
    • Cele
    • Działania
    • Statut
  • Aktualności
  • Edukacja
    • Kursy, szkolenia, konferencje
    • Materiały PFED
    • Przydatne linki
  • Kontakt
    • Adresy, telefony
    • Dołącz do nas

XI konferencja PFED już 9 grudnia 2016

27/6/2016

 
Znamy już podstawowe informacje o kolejnej – XI Ogólnopolskiej Konferencji PFED. Jej tytuł: „Insulinoterapia – dokąd zmierzamy”, czas i miejsce: 9 grudnia 2016 r., Międzynarodowe Centrum Biocybernetyki PAN, ul. Ks. Trojdena 4, Warszawa. Stroną organizacyjną zajmuje się nasz sprawdzony partner – firma Dranel. W programie znajdą się następujące punkty: aktualne wytyczne w pielęgniarstwie diabetologicznym, nowości w cukrzycowej edukacji terapeutycznej, sesja towarzystw naukowych i stowarzyszeń z obszaru diabetologii.

Do merytorycznej debaty odpowiednio nas nastroi wykład gościa z zagranicy. Z zaproszenia przewodniczącej PFED Alicji Szewczyk: „Terapia insuliną zrewolucjonizowała leczenie cukrzycy. (…) Dzięki umiejętności modyfikacji dawek insuliny w zależności od indywidualnych potrzeb chorych można nie tylko wydłużyć czas ich życia, następuje także poprawa jakości życia.(…) Z tego względu ważne jest, aby zapewnić chorym na cukrzycę dostęp do pełnych i dokładnych informacji, szkolić ich w zakresie praktycznych umiejętności (…) Dobra kontrola metaboliczna cukrzycy to dla pacjenta po prostu zarządzanie sobą i chorobą”. Zapraszamy. 

​Więcej na stronie:
http://www.uzk.com.pl/specjalizacje/diabetologia-pielegniarki.html#wstęp-zaproszenie
 
W tym roku nasze stowarzyszenie zorganizuje kolejną konferencję naukowo-szkoleniową – stanie się to już po raz jedenasty. W jej trakcie będziemy rozmawiać głównie o INSULINOTERAPII.

Ogólną zasadą w medycynie jest dążenie, aby sposób leczenia chorego możliwie najlepiej imitował procesy zachodzące w zdrowym organizmie. Zgodnie z tą zasadą zmienia się insulinoterapia: coraz lepiej naśladuje ona procesy fizjologiczne przebiegające w organizmie zdrowego człowieka. Jego trzustka stale wydziela pewną podstawową ilość insuliny, natomiast dodatkowa jej ilość wydzielana przy posiłku ma za zadanie szybkie obniżenie glikemii po posiłku. Wyniki badań naukowych dowodzą celowości i skuteczności stosowania takiego schematu (dawka podstawowa plus dawka dodatkowa do posiłku) w leczeniu cukrzycy. Wyniki amerykańskiego badania DCCT1 wykazały, że dzięki stosowaniu modelu intensywnej insulinoterapii u pacjentów zahamowano rozwój przewlekłych powikłań cukrzycy, takich jak schorzenia siatkówki , nerek czy uszkodzenia nerwów . Wyniki te potwierdziły inne badania (Kumamoto Study2) z udziałem chorych z cukrzycą typu 2.

Zarządzanie chorobą wymaga prawidłowego formułowania celów terapeutycznych. Podstawowym zadaniem zespołu terapeutycznego pracującego z pacjentem z cukrzycą i jego rodziną jest właśnie wspólne wyznaczanie celów terapeutycznych. Wspólne działanie warunkuje budowanie właściwych relacji i przyczynia się do osiągnięcia celu: dobrej kontroli cukrzycy i dobrego życia z cukrzycą.

Sformułowanie celów terapeutycznych wymaga nowego podejścia do potrzeb osób z cukrzycą. Aby zdecydować, jak tym potrzebom sprostać, trzeba je precyzyjnie określić i ocenić. A to oznacza, że profesjonaliści zajmujący się pacjentami z cukrzycą i edukacją terapeutyczną na co dzień powinni stosować skuteczne, nowoczesne narzędzia. Tym zagadnieniom będzie poświęcona 11. Konferencja PFED.

Comments are closed.
Opieka merytoryczna
Alicja Szewczyk
Opieka graficzna i administracja
Olgierd Skibski

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie