W 19. konferencji FEND w Wiedniu udział wzięła dr Anna Stefanowicz. Zamieszczamy jej relację oraz prezentowane w Wiedniu plakaty przygotowane przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii (przypominamy, że wystąpiliśmy tam z dwiema pracami). Wartościowe uzupełnienie stanowi także informacja w formie plakatu o wydarzeniach wiedeńskich zaprezentowana podczas organizowanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL konferencji z cyklu „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy” 20 września 2014 r.
W Wiedniu w dniach 12-13 września 2014 r. odbyła się 19. doroczna Konferencja Foundation of European Nurses in Diabetes (FEND).
Na wstępie Anne-Marie Felton, prezydent FEND, w imieniu Foundation of European Nurses in Diabetes i Komitetu Organizacyjnego przywitała wszystkich gości oraz uczestników. Anne-Marie Felton podkreśliła, że w tym roku konferencja odzwierciedla wieloaspektowe złożoności i stałe wyzwania związane z cukrzycową epidemią w Europie. Zauważyła, że doświadczenia pacjentów i ich oczekiwania znacząco wpływają na sprawowanie opieki nad ludźmi z cukrzycą. Następnie Anne-Marie Felton opowiedziała o angielskim programie „Dose Adjustment for Normal Eating” (DAFNE), czyli „Dostosowanie dawki insuliny do normalnego jedzenia”. Program DAFNE jest ustrukturyzowaną, grupową edukacją skierowaną do pacjentów z cukrzycą typu 1. Jest sposobem kontroli cukrzycy typu 1. Celem tego programu jest nauczenie pacjentów prowadzenia normalnego życia, przy jednoczesnej kontroli stężenia glukozy we krwi, i zmniejszenie ryzyka późnych powikłań cukrzycy. Edukacja ta trwa 5 dni (9.00–17.00 od poniedziałku do piątku). W każdym cyklu spotkań uczestniczy 6–8 uczestników pod nadzorem wyszkolonych edukatorów. Jedną z głównych metod dydaktycznych jest uczenie się przez doświadczenie, praca w grupie, dzielenie się i porównywanie doświadczeń z innymi pacjentami. Prelegentka zachęcała do zapoznania się z wynikami jednego z najnowszych badań dotyczących programu DAFNE: Use of clinical targets in diabetes patient education: qualitative analysis of the expectations and impact of a structured self-management programme in Type 1 diabetes R. Snow, J. Sandall and C. Humphrey, Diabetic Medicine, 2014, June, 31, 6, 733–738.
Następnym wykładowczynią była Sarah Cvach (wicerzewodnicząca Austriackiego Stowarzyszenia Edukatorów Diabetologicznych i członek Austriackiego Towarzystwa Diabetologicznego). W swoim wykładzie wskazała najważniejszy cel realizacji badań nad cukrzycą, Według niej to właśnie badania naukowe zwiększają wiedzę na temat cukrzycy. Wymieniła główne zadania Austriackiego Towarzystwa Diabetologicznego:
- profilaktyka pierwotna cukrzycy
- pielęgnacja, opieka nad osobami z rozpoznaną cukrzycą
- edukacja osób z cukrzycą w celu polepszenia samoopieki i samokontroli
- tworzenie standardów opieki
- tworzenie systemów informacyjnych
- dostawa leków i sprzętu
- zapobieganie i leczenie powikłań cukrzycowych
- wzrost wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy.
Natomiast cele Austriackiego Stowarzyszenia Edukatorów Diabetologicznych to:
- poprawa jakości życia, perspektyw i długość życia ludzi z cukrzycą
- wspieranie postępu technicznego i medycznego
- udoskonalenie opieki psychospołecznej nad osobami z cukrzycą
- wspieranie pacjentów w radzeniu sobie z problemami fizycznymi, psychicznymi i społecznymi
- wspieranie wszystkich profesjonalnych edukatorów diabetologicznych pracujących z pacjentami z cukrzycą w celu rozwijania ich zainteresowań
- organizowanie kształcenia ustawicznego dla pielęgniarek i edukatorów diabetologicznych
- współpraca z Austriackim Towarzystwem Diabetologicznym.
Podczas konferencji były przedstawiane również następujące wykłady i doniesienia naukowe:
1. Edukacja diabetologiczna w Austrii i na świecie
2. Zdrowie i styl życia młodych osób z cukrzycą typu 1
3. Zrozumienie pacjenta: zasadnicza rola relacji pielęgniarka – pacjent
4. Praca ze starszymi ludźmi z cukrzycą. Zalecenia IDF
5. Cukrzyca i chirurgia bariatryczna
6. Programy walki z cukrzycą, działania polityczne
7. Czy zintegrowane zespoły kliniczno-badawcze wspierają badania w pielęgniarstwie i rozwój pielęgniarstwa?
8. Problemy pacjentów: ich doświadczenia i oczekiwania w związku z opieką diabetologiczną
9. Opieka pielęgniarska nad pacjentami z ryzykiem stopy cukrzycowej
10. Sztuczna trzustka – kiedy?
11. Cukrzyca i schorzenia nerek
12. Liczne wystąpienia pacjentów i wypracowanie wniosków, które z nich wynikają
W wiosce Stowarzyszeń prezentowany był plakat naszego Stowarzyszenia.
W sesji plakatowej swoje prace zaprezentowały członkinie Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii:
1.Ocena prawidłowego wstrzykiwania insuliny Automatycznym Systemem Iniekcyjnym GensuPen u pacjentów z cukrzycą typu 2 i występującą niepełnosprawnością utrudniającą terapię – jako czynnika wpływającego na lepszą kontrolę cukrzycy
2. Ocena poziomu wiedzy rodziców dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą typu 1 i określenie czynników wpływających na jej poziom.
Niektóre wystąpienia i wykłady zaprezentowane podczas 19. konferencji FEND w Wiedniu zostały omówione na organizowanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL konferencji z cyklu „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy” 20 września 2014 r.
Anna Stefanowicz
|
|